Panie Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego,
Szanowni szefowie państw i rządów,
Ekscelencje,
Szanowni Goście,
Panie i Panowie,
Mam przyjemność powitać wszystkich zebranych na tym ważnym forum.
W szczególności witam przedstawicieli rządów oraz panią Elinor Ostrom – lauretakę Nagrody Nobla z 2009 roku w dziedzinie ekonomii, którą zdobyła za przełomowe badania nad współzależnością leśnictwa i dobrobytu społeczeństw.
Ogłaszając rok 2011 Międzynarodowym Rokiem Lasów, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych stworzyło ważną platformę, która ma na celu informowanie społeczności międzynarodowej o wielkiej wartości lasów – a także o ogromnych społecznych, ekonomicznych i ekologicznych kosztach związanych z ich utratą.
Lasy mają istotne znaczenie dla naszego dobrobytu. W lasach żyje 80% różnorodnych gatunków wszystkich żywych organizmów na ziemi i pochłaniają one ponad 1 bilion ton dwutlenku węgla.
Emisje gazów cieplarnianych powstałe w wyniku deforestacji są większe niż te pochodzące z całego światowego sektora transportu.
Na ostatniej konferencji klimatycznej w Cancun w Meksyku, państwa poczyniły istotny krok w kierunku obniżenia emisji dwutlenku węgla i budowy lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń. Zrównoważony pakiet środków, na które zgodzili się przedstawiciele rządów, zawierał takie postanowienia jak dokonanie postępu w zakresie ochrony i zrównoważonego zarządzania lasami.
Decyzja o rozszerzeniu działań programu „REDD Plus” – inicjatywą ONZ zajmującą się emisją gazów cieplarnianych w wyniku degradacji lasów w krajach rozwijających się - przyniesie korzyści naszej planecie oraz ponad 1, 6 miliarda ludzi, którzy utrzymują się z zasobów leśnych.
Weźmy przykład z tej obiecującej inicjatywy po to, aby obecne i przyszłe pokolenia nadal mogły korzystać z bogactwa różnorodności lasów.
Prawie dwie dekady temu, na Szczycie Ziemi w Rio, troska o gospodarkę leśną doprowadziła do ustanowienia Forum ONZ ds. Lasów.
W tym Międzynarodowym Roku, jeszcze przed konferencją „Rio + 20” w 2012 roku, mamy szansę wspólnie uzgodnić w jaki sposób najlepiej korzystać z dobrodziejstwa lasów – z myślą o zrównoważonym rozwoju, stabilnej gospodarce, walce z ubóstwem i zapewnieniu w przyszłości dobrobytu dla wszystkich ludzi na świecie.