Tradycja rozejmu olimpijskiego swoimi korzeniami sięga czasów starożytnych. Miała ona na celu umożliwienie atletom bezpiecznego dotarcia na igrzyska. Tak narodziła idea prawdziwego ducha igrzysk olimpijskich: pokojowej konkurencji pomiędzy państwami, dążenia do osiągania doskonałych wyników.
Dziś, sport i wydarzenia, takie jak Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie, przełamują bariery i gromadzą ludzi z całego świata, podążających różnymi ścieżkami życia. Uczestnicy mogą występować w barwach wielu krajów, ale wspólnie łączą się pod sztandarem równości, uczciwej gry, zrozumienia i wzajemnego szacunku.
Nadajemy sens tym wartościom poprzez rozejm olimpijski - wezwanie walczących stron do zawieszenia broni na okres trwania igrzysk. Przerwanie walk przyczynia się do ratowania życia oraz pomaga pracownikom organizacji humanitarnych dotrzeć do ludzi w potrzebie. Otwiera przestrzeń dla negocjacji dyplomatycznych dotyczących trwałych rozwiązań.
Rozejm olimpijski, a szerzej mówiąc ideały olimpijskie, niosą ze sobą potężne przesłanie: ludzie i narody mogą odłożyć na bok dzielące ich różnice, aby żyć i wspólnie pracować w harmonii. A jeśli można tego dokonać na jeden dzień lub z okazji jednego wydarzenia, to można to zrobić na stałe. To jest marzenie, z którego zrodziła się Organizacja Narodów Zjednoczonych, to jest również celem naszej codziennej pracy.
Wzywam wszystkich, którzy są zaangażowani w działania wojenne do respektowania rozejmu, który został poparty przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ. Nie jest to łatwe - ale musimy niestrudzenie proklamować rozejm i starać się ze wszystkich sił, aby wytrwać w tym postanowieniu. W nadchodzących dniach, niechaj znicz Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie posłuży jako światło pokoju na całym świecie.
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
dotyczące Rozejmu Olimpijskiego
lipiec 2012 r.
Impreza z okazji 100 dni do Igrzysk Olimpijskich
(od lewej Asha-Rose Migiro, Zastępca Sekretarza
Generalnego ONZ i Lyall Grant, Stały Przedstawiciel
Wielkiej Brytanii przy ONZ
(18 kwietnia, siedziba głowna ONZ w Nowym Jorku)
(od lewej Asha-Rose Migiro, Zastępca Sekretarza
Generalnego ONZ i Lyall Grant, Stały Przedstawiciel
Wielkiej Brytanii przy ONZ
(18 kwietnia, siedziba głowna ONZ w Nowym Jorku)
2012-07-25