Co roku społeczność międzynarodowa jednoczy się, aby wyrazić solidarność w walce o godność, prawa, sprawiedliwość i samostanowienie narodu palestyńskiego. Tegoroczne obchody są szczególnie bolesne, ponieważ te fundamentalne cele pozostają tak samo nieosiągalne jak dotychczas.
Nic nie usprawiedliwia ataków terrorystycznych Hamasu z 7 października ani wzięcia zakładników. Nic także nie usprawiedliwia zbiorowego karania narodu palestyńskiego.
Jednak ponad rok później Gaza pozostaje w ruinach, a według doniesień ponad 43 000 Palestyńczyków – głównie kobiet i dzieci – zostało zabitych, a kryzys humanitarny pogłębia się każdego dnia. Jest to przerażające i niewybaczalne.
Tymczasem na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, izraelskie operacje wojskowe, rozbudowa osiedli, eksmisje, wyburzenia, przemoc ze strony osadników i groźby aneksji przynoszą dalsze cierpienie i niesprawiedliwość.
Najwyższy czas na natychmiastowe zawieszenie broni i bezwarunkowe uwolnienie wszystkich zakładników. Należy zakończyć nielegalną okupację terytoriów palestyńskich, co potwierdził Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości i Zgromadzenie Ogólne. Konieczny jest także nieodwracalny postęp w kierunku rozwiązania dwupaństwowego, zgodnie z prawem międzynarodowym i odpowiednimi rezolucjami ONZ. Izrael i Palestyna muszą żyć obok siebie w pokoju i bezpieczeństwie, z Jerozolimą jako stolicą obu państw.
W trybie pilnym apeluję o pełne wsparcie ratującej życie pomocy humanitarnej dla narodu palestyńskiego – w szczególności poprzez działania UNRWA, która stanowi niezastąpione wsparcie dla milionów Palestyńczyków.
Organizacja Narodów Zjednoczonych będzie nadal solidaryzować się z narodem palestyńskim i jego niezbywalnym prawem do życia w pokoju, bezpieczeństwie i godności.
***