Dziś czcimy pamięć milionów ofiar nazistów - prawie jednej trzeciej narodu żydowskiego oraz wielu innych mniejszości – którzy byli ofiarami bestialskich aktów dyskryminacji i deprawacji, okrucieństwa i morderstw.
Nowe inicjatywy służące upamiętnieniu ofiar Holokaustu oraz rozpowszechnianiu wiedzy na ten temat dają nam prawdziwe podstawy do nadziei. Nadzieją tą jest tematem tegorocznych obchodów.
Jednak możemy i musimy zrobić o wiele więcej, jeżeli chcemy, aby ta nadzieja stała się rzeczywistością.
Musimy nadal dociekać, dlaczego światu nie udało się zapobiec Holokaustowi i kolejnym, potem popełnionym zbrodniom. Dzięki tej wiedzy będziemy lepiej przygotowani do walki z antysemityzmem i innymi formami nietolerancji.
Musimy kontynuować edukację naszych dzieci na temat najciemniejszych kart historii. Pomoże im to bardziej niż starszemu pokoleniu, w budowaniu pokojowego współistnienia na świecie.
Musimy walczyć z nieprawdziwymi twierdzeniami na temat Holocaustu i otwarcie wypowiadać się w obliczu uprzedzeń i nienawiści.
Musimy również stać na straży prawa i standardów, które Organizacja Narodów Zjednoczonych wprowadziła, aby nas chronić i przeciwstawiać się bezkarności sprawców ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.
Nasz świat nadal jest nękany bezwzględną przemocą i zupełnym brakiem poszanowania dla praw człowieka.
Dziś podczas czwartych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci - pamiętajmy o ofiarach Holokaustu poprzez potwierdzenie naszej wiary w godność i równe prawa wszystkich członków rodziny ludzkiej. Zobowiążmy się do współpracy, aby zmienić dzisiejsze nadzieje w lepszą przyszłość.
Dziękuję bardzo.