Jest to szczególnie ważne w roku, w którym ponad 50 krajów reprezentujących połowę światowej populacji przeprowadza wybory.
Jednak te prawa i wartości są przedmiotem ataków na całym świecie. Wolności są ograniczane, przestrzeń obywatelska maleje, polaryzacja nasila się, a nieufność rośnie.
Tegoroczny Dzień Demokracji skupia się na sztucznej inteligencji jako narzędziu, które może wspierać dobre rządy.
Jeśli jednak sztuczna inteligencja nie będzie odpowiednio kontrolowana, może stanowić poważne zagrożenie dla demokracji, pokoju i stabilności. Może to prowadzić do szerzenia dezinformacji, mowy nienawiści i wykorzystywania trudnych do zidentyfikowania fałszywych treści, takich jak zmanipulowane obrazy i nagrania (tzw. deepfake).
Jednak sztuczna inteligencja ma też potencjał, by wspierać aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, równość, bezpieczeństwo i rozwój. Może pomagać w edukacji o demokracji i kształtować miejsca, w których ludzie mają wpływ na decyzje i mogą rozliczać decydentów.
Aby skorzystać z tych możliwości, konieczne jest skuteczne zarządzanie sztuczną inteligencją na wszystkich poziomach, w tym międzynarodowym.
Rada doradcza do spraw sztucznej inteligencji, złożona z przedstawicieli z różnych części świata, opublikowała raport z zaleceniami, jak czerpać korzyści z tej technologii, jednocześnie minimalizując ryzyko.
Przesłanie jest jasne: sztuczna inteligencja musi służyć ludzkości w sposób sprawiedliwy i bezpieczny.
Wrześniowy Szczyt Przyszłości stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia międzynarodowej współpracy, budowania zaufania oraz ochrony obecnych i przyszłych pokoleń.
W Międzynarodowym Dniu Demokracji kontynuujmy nasze wysiłki na rzecz budowania bardziej otwartego, sprawiedliwego i równego świata.
***