Osoby starsze odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w społeczeństwie – ich liczba rośnie, a opieka zdrowotna w wielu częściach świata poprawia się.
Szacuje się, że w pierwszej połowie naszego wieku liczba osób starszych wzrośnie ponad dwukrotnie – z 841 milionów w roku 2013 do ponad 2 miliardów w roku 2050. Prawie 8 na 10 seniorów będzie żyło w mniej rozwiniętych regionach świata.
Stały wzrost długości życia wiąże się z jedną z największych transformacji oblicza świata i stanowi poważne wyzwanie naszych czasów. Jeśli jednak nie uda się sprostać wyzwaniom związanym ze zmieniającymi się trendami demograficznymi, trudno będzie zapewnić ludziom w każdym wieku bezpieczną i satysfakcjonującą przyszłość.
Osoby starsze wnoszą różnorodny wkład w ekonomiczny i społeczny rozwój swoich krajów. Niestety, nieustannie doświadczają też dyskryminacji i społecznego wykluczenia. Musimy przezwyciężyć uprzedzenia, aby populacja osób starszych czuła się bezpiecznie, była zdrowa, a także aktywna społecznie i ekonomicznie.
Agenda rozwoju świata po roku 2015 daje niepowtarzalną szansę Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej państwom członkowskim do wzmocnienia praw i roli osób starszych w społeczeństwie. Naszym obowiązkiem jest dbanie o to, by „nikogo nie pozostawiać w tyle”.
W ten Międzynarodowy Dzień zachęcam rządy i wszystkich ludzi na całym świecie do zapewnienia osobom starszym uczestnictwa w życiu społecznym, przy jednoczesnym poszanowaniu ich praw i godności.