Ponad 25 lat temu świat podjął wspólny wysiłek, by odwrócić proces niszczenia warstwy ozonowej atmosfery, która chroni powierzchnię Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem z kosmosu. Dziś świat jest na dobrej drodze ku odbudowy warstwy ozonowej w przeciągu następnych kilkudziesięciu lat.
Protokół montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową jest powszechnie uznawany za jeden z najskuteczniejszych w historii traktatów dotyczących ochrony środowiska. Traktat nakłada obowiązek kontroli krajowych poziomów produkcji i konsumpcji substancji niszczących warstwę ozonową. Cieszy się on powszechnym uznaniem i został ratyfikowany przez 197 krajów.
Ostatnie odkrycia naukowe potwierdzają znaczenie Protokołu Montrealskiego. Gdyby nie Protokół oraz powiązane z nim porozumienia, do 2050 roku poziom substancji niszczących warstwę ozonową w atmosferze mógłby wzrosnąć dziesięciokrotnie. Podjęcie wspólnych działań zapobiegło milionom przypadków raku skóry.
Protokół miał również znaczący udział w walce ze zmianami klimatycznymi, gdyż wiele gazów cieplarnianych to również substancje niszczące warstwę ozonową. Skutki zmian klimatycznych są odczuwane przez społeczeństwa, gospodarki i ekosystemy na całym świecie. W dniu dzisiejszym minimalizacja zagrożeń wymaga takiej samej współpracy i jedności celu, jaką wykazaliśmy już przy walce z zubożaniem warstwy ozonowej.
Pozwólmy by zainspirowały nas nasze wspólne wysiłki na rzecz ochrony warstwy ozonowej. Protokół Montrealski udowodnił, że podjęcie przez społeczność międzynarodową zdecydowanych kroków, w tym również przez sektor prywatny, pozwala osiągnąć transformacyjne rezultaty służące wspólnemu dobru. Wyciągnijmy wnioski z naszych doświadczeń i podejmijmy walkę z naglącym problemem zmian klimatycznych.