Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Ludzkiej Solidarności przypadają na czas kształtowania nowej agendy zrównoważonego rozwoju, która po roku 2015 zastąpi Milenijne Cele Rozwoju - największą w historii świata kampanię przeciwko ubóstwu.
Państwa członkowskie, system Narodów Zjednoczonych, eksperci, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, sektora biznesu i miliony osób w każdym zakątku świata pracują razem w poczuciu obowiązku jak najlepszego wykorzystania tej niepowtarzalnej szansy, jaką otrzymało obecne pokolenie.
W centrum nowej agendy znajdują się ludzie i nasza planeta. U jej podłoża leżą prawa człowieka. Agenda jest wspierana przez globalne partnerstwa, które są zdeterminowane, by pomóc ludziom wydobyć się z ubóstwa, zakończyć głód i ograniczyć występowanie chorób. Powstaje ona w oparciu o globalną współpracę i solidarność międzyludzką.
Organizacja Narodów Zjednoczonych wierzy, że niezbędna jest solidarność z osobami dotkniętymi ubóstwem i narażonymi na nieposzanowanie praw człowieka. Solidarność, która jest oparta na równości, społecznej inkluzywności i sprawiedliwości, wiąże się z wypełnianiem wspólnych obowiązków przez wszystkie społeczności na świecie.
Wyznaczając naszą ścieżkę rozwoju na przyszłe lata, musimy wytrwać w naszym zobowiązaniu, że będziemy stać na straży solidarności i ponosić współodpowiedzialność. Są to fundamentalne wartości, których musimy wspólnie bronić i które stanowią integralną część agendy zrównoważonego rozwoju świata.
Tylko poprzez wspólne działania możemy rozwiązywać tak poważne problemy jak ubóstwo, pogłębiające się nierówności, chroniczna bieda, a także podejmować wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi czy ochroną zdrowia, takie jak walka z epidemią Eboli w Zachodniej Afryce.
W Międzynarodowym Dniu Ludzkiej Solidarności, wzywam do ponowienia zobowiązania do podejmowania wspólnych działań. Pracujmy razem jako jedna ludzka rodzina na rzecz wyeliminowania ubóstwa, osiągnięcia dobrobytu i pokoju, chronienia naszej planety i zapewnienia godnego życia wszystkim ludziom na świecie.