Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest w celu podkreślenia znaczenia, jakie stanowią różnorodność językowa, kulturowa i wielojęzyczność w działaniach na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju.
W naszych działaniach na rzecz osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju, połączonych z przygotowaniami programu zrównoważonego rozwoju po roku 2015, różnorodność językowa może zachęcać do dialogu, wzajemnego zrozumienia, innowacyjności i kreatywności. To z kolei może pomóc nam budować bardziej sprawiedliwe i inkluzywne społeczności. Jak to ujął pewnego razu nieżyjący już Prezydent Nelson Mandela:, „Jeżeli rozmawiasz z człowiekiem w języku, który rozumie, trafiasz do jego umysłu. Jeśli rozmawiasz z nim w jego języku, trafiasz do jego serca”.
Temat tegorocznych obchodów podkreśla istotną rolę, jaką odgrywają języki lokalne w rozwoju nauki. Używając języków lokalnych będziemy mogli zapewnić powszechność wiedzy na temat najnowszych osiągnięć naukowych. Jednocześnie dzięki temu pogłębimy ogólnoświatową wiedzę opartą na bardziej tradycyjną, ale często pomijaną mądrość naukową.
Połączmy nasze siły, aby promować różnorodność językową i wielojęzyczność jako istotną część naszych wysiłków na rzecz budowy lepszego świata i stworzenia warunków do godnego życia dla wszystkich.