Tegoroczny Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi honoruje osoby, które jako pierwsze pomagają zwalczać to przestępstwo: funkcjonariuszy organów ścigania, pracowników socjalnych, służby zdrowia, organizacji pozarządowych i wielu innych osób pracujących na całym świecie, by chronić bezbronne osoby.
Podobnie jak odważne osoby, które znajdują się na pierwszej linii frontu ratując życie i wspierając nasze społeczeństwa w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19, przyczyniają się one do funkcjonowania systemów zdrowotnego i opieki w czasach kryzysu - identyfikują ofiary, zapewniają dostęp do wymiaru sprawiedliwości, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i ochrony oraz zapobiegają dalszym nadużyciom i wyzyskowi.
Dziękuję tym, którzy zwalczają proceder handlu ludźmi oraz wzywam wszystkie rządy i społeczeństwa do przyłączenia się do tej ważnej sprawy, również za pośrednictwem Dobrowolnego Funduszu Powierniczego Narodów Zjednoczonych dla Ofiar Handlu Ludźmi.
Pandemia COVID-19 ujawniła i pogłębiła wiele nierówności na świecie, stworzyła też nowe przeszkody na drodze do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. Naraziła miliony ludzi na większe ryzyko handlu ludźmi, którzy są wykorzystywani seksualnie, przymuszani do pracy i zawierania małżeństw oraz padają ofiarami innych przestępstw.
Kobiety i dziewczęta stanowią już ponad 70 procent ofiar handlu ludźmi. W dobie pandemii to one znajdują się w grupie najbardziej dotkniętych pandemią. Musimy pozostać czujni, ponieważ jak wynika z doświadczeń wcześniejszych kryzysów, to kobiety i dziewczęta mają większe problemy z uzyskaniem płatnej pracy po ich zakończeniu.
Jeżeli świat ma umieścić godność ludzką i prawa człowieka w centrum naszej odpowiedzi na COVID-19 i odbudowy po kryzysie, musimy zrobić więcej, aby chronić ofiary handlu ludźmi i zapobiegać wykorzystywaniu ludzi przez przestępców. W tym Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi zobowiążmy się do tworzenia inkluzywnych społeczeństw i gospodarek, które nikogo nie zostawiają w tyle.