Dzień Praw Człowieka
„Lepsza odbudowa: stańmy po stronie praw człowieka”
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
10 grudnia 2020 r.
Pandemia COVID-19 potwierdziła dwie podstawowe prawdy dotyczące praw człowieka.
Po pierwsze, naruszenia praw człowieka szkodzą nam wszystkim.
Pandemia COVID-19 dotyka nieproporcjonalnie mocniej grupy szczególnie wrażliwe, w tym pracowników będących na pierwszej linii frontu, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, kobiety i dziewczęta oraz grupy mniejszościowe.
Pandemia rozpowszechnia się szybko, ponieważ ubóstwo, nierówności, dyskryminacja, niszczenie naszego środowiska naturalnego i inne zaniechania w zakresie przestrzegania praw człowieka przyczyniły się do ogromnego osłabienia naszych społeczeństw.
Jednocześnie pandemia podważa prawa człowieka, stanowiąc pretekst do silnego zaostrzenia środków bezpieczeństwa i środków represyjnych, które ograniczają przestrzeń obywatelską i wolność mediów.
Drugą prawdą, którą ukazuje pandemia, jest to, że prawa człowieka są powszechne i chronią nas wszystkich.
Proces skutecznego wychodzenia z kryzysu spowodowanego pandemią musi przebiegać w oparciu o solidarność i współpracę.
Podejście prowadzące do podziałów, autorytaryzm i nacjonalizm nie mają sensu w obliczu walki z globalnym zagrożeniem.
Ludzie i ich prawa muszą być umieszczone na czołowym miejscu i znajdować się w centrum działań na rzecz wyjścia z kryzysu i odbudowy gospodarek. Potrzebujemy uniwersalnych, opartych na prawach planów z zakresu np. ochrony zdrowia wszystkich ludzi, aby pokonać tę pandemię i chronić nas na przyszłość.
Moje wezwanie do działania na rzecz praw człowieka podkreśla centralną rolę praw człowieka w reagowaniu na kryzysy, w dziedzinie równości płci, partycypacji w życiu publicznym, sprawiedliwości klimatycznej i zrównoważonego rozwoju.
W Dniu Praw Człowieka i każdego dnia, postanówmy, że będziemy działać wspólnie, stawiając prawa człowieka na czele i w centrum naszych działań, aby wyjść z pandemii COVID-19 i zbudować lepszą przyszłość dla wszystkich.
2020-12-09