Dezinformacja na temat COVID-19
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ
14 kwietnia 2020 r.
Podczas gdy świat walczy ze śmiertelną pandemią COVID-19 - największym kryzysem, z jakim mamy do czynienia od II Wojny Światowej - obserwujemy również kolejną epidemię: niebezpieczną epidemię dezinformacji.
Na całym świecie ludzie są przerażeni. Chcą wiedzieć, co robić i gdzie zwrócić się o poradę.
To czas zarówno rozwoju badań naukowych, jak i solidarności.
Tymczasem szerzy się globalna "dezinformacjo-epidemia”
Mnożą się niebezpieczne dla zdrowia porady i informacje o rzekomo cudownych lekach.
Fałszywe informacje dosłownie wypełniają eter.
Szalone teorie spiskowe szerzą się w Internecie.
Nienawiść szerzy się jak wirus, stygmatyzując i oczerniając ludzi i różne grupy społeczne.
Świat musi zjednoczyć się również przeciwko tej chorobie.
Szczepionką na nią jest zaufanie.
Po pierwsze, musimy zaufać nauce.
Składam wyrazy uznania dziennikarzom i wszystkim tym, którzy weryfikują fakty w tym olbrzymim gąszczu nieprawdziwych informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych.
Firmy z branży mediów społecznościowych powinny podjąć większe wysiłki w celu wykorzenienia nienawiści i szkodliwych wypowiedzi na temat COVID-19.
Po drugie, zaufajmy instytucjom, które wykazują się elastycznym reagowaniem, odpowiedzialnością, podejmowaniem decyzji opartych na badaniach i przywództwem.
Musimy także zaufać sobie wzajemnie. Naszym kompasem w nawigacji po tym kryzysie musi być wzajemny szacunek i przestrzeganie praw człowieka.
Wspólnie możemy wyeliminować te wszystkie kłamstwa i nonsensy.
Dziś ogłaszam nową inicjatywę ONZ dotyczącą Reagowania na Komunikaty, której celem jest zalanie Internetu faktami i wiedzą naukową przy jednoczesnym przeciwdziałaniu narastającej pladze dezinformacji - truciźnie, która naraża coraz więcej ludzi na niebezpieczeństwo.
Posługując się zdrowym rozsądkiem i faktami możemy pokonać COVID-19 oraz zbudować zdrowszy, bardziej sprawiedliwy, uczciwy i stabilny świat.
Dziękuję.
2020-04-16