Setki tysięcy ludzi zostały dotknięte promieniowaniem. Około 350 tysięcy osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów na terenach silnie skażonych, co miało głęboko traumatyczny i długotrwały wpływ na ich życie. Ich cierpienie nie może zostać zapomniane.
Dzisiejsza rocznica jest okazją do docenienia wysiłków na rzecz odbudowy podjętych przez rządy Białorusi, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, a także pracy naukowców, którzy przebrnęli przez dowody, aby dostarczyć ważnych analiz. Przyczyniły się one do polepszenia planowania kryzysowego i zmniejszenie ryzyka.
Od 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych pomaga mieszkańcom obszarów położonych na obszarze wokół Czarnobyla. Jednostki ONZ na miejscu ściśle współpracują ze społeczeństwem obywatelskim, instytucjami międzynarodowymi i donorami, początkowo udzielając pomocy doraźnej i humanitarnej, a następnie wspierając odbudowę oraz rozwój społeczny i gospodarczego.
Nasze wspólne wysiłki przyniosły już efekty. Liczba małych i średnich przedsiębiorstw działających na terenach bezpośrednio dotkniętych katastrofą wzrosła z 2 tysięcy w 2002 roku do 37 tysięcy obecnie. Tysiące mieszkańców, lokalnych liderów i lekarzy zostało przeszkolonych w zakresie ochrony zdrowia i promocji zdrowego stylu życia.
Katastrofę w Czarnobylu opanowano dzięki współpracy rządów z naukowcami, społeczeństwem obywatelskim i innymi podmiotami, dla wspólnego dobra. Z tego doświadczenia płyną ważne wnioski dla dzisiejszych wysiłków przeciwdziałających pandemii COVID-19.
Katastrofy nie znają granic. Ale razem możemy dążyć do tego, by im zapobiegać, ograniczać ich skutki i wspierać wszystkich potrzebujących, a także zapewnić skuteczną odbudowę.
===============================================================================================
Zobacz:
International Chernobyl Disaster Remembrance Day