Konferencja klimatyczna NZ

Konferencja klimatyczna ONZ w Doha (Katar)
26 listopada 2012 r. - 8 grudnia 2012 r.

Państwa stawiają kolejny niezbędny krok w walce ze zmianami klimatycznymi

Podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu w Doha, Katar (COP18/CMP8), rządy państw postawiły kolejny ważny krok w sprawie ograniczenia wpływu zmian klimatycznych.

Państwa przedłużyły okres ważności Protokołu z Kioto, ustaliły ścisły harmonogram osiągnięcia uniwersalnego porozumienia klimatycznego do 2015 r. oraz przyjęły plan zwiększenia świadomości społecznej dotyczącej zmian klimatycznych. Zatwierdzono również powstanie nowych instytucji i uzgodniono metody przekazywania krajom rozwijającym się większych funduszy i nowych technologii pomocnych w zwalczaniu zmian klimatycznych.


Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ i Christiana Figueres, Sekretarz Wykonawczy UNFCCC

"Konferencja w Doha wytyczyła nową drogę dla zwiększenia naszych wysiłków i dla podejmowania działań. Jest nią ścieżka klimatyczna z Doha (Doha Climate Gateway). Katar odczuwa dumę, że udało się zebrać przedstawicieli państw i wykonać to historyczne zadanie. Dziękuję wszystkim rządom i ministrom za ich pracę, za sprawą której odnieśliśmy ten sukces. Teraz rządy muszą szybko podążać wyznaczoną drogą, by wdrożyć rozwiązania zwalczające zmiany klimatyczne", powiedział przewodniczący COP Abdullah bin Hamad Al-Attiyah.

Sekretarz Wykonawcza Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC), Christiana Figueres wezwała państwa do szybkiej implementacji przyjętych ustaleń. Świat nie może zaakceptować wzrostu temperatury ponad ogólnie przyjęty pułap dwóch stopni Celsjusza.

"Gratuluję Katarowi organizacji złożonej i wymagającej konferencji. Teraz musimy się skupić na pracy. Konferencja w Doha jest kolejnym krokiem w dobrym kierunku, ale przed nami jeszcze daleka droga. Z trudem uda nam się powstrzymać wzrost temperatury do dwóch stopni. Dowodzą tego badania naukowe i fakty", stwierdziła sekretarz Figueres.

"Negocjacje Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu muszą teraz skupić się na konkretnych metodach zwiększenia świadomości społecznej i rozbudzenia ambicji. Świat posiada wystarczające zasoby finansowe i odpowiednie technologie, by ograniczyć wzrost temperatury do poziomu poniżej dwóch stopni Celsjusza. Po Konferencji w Doha osiągnięcie tego celu wyznacza skala podjętych działań, prędkość, determinacja i trzymanie się wyznaczonego harmonogramu," skomentowała Figueres.

Jednocześnie, w Doha rządy państw pomyślnie zakończyły prace wyznaczone przez Konferencję na Bali w 2007 roku i postanowiły, że pozostałe elementy tej pracy zostaną zrealizowane w ramach procesu ‘Narody Zjednoczone w sprawie Zmian Klimatu’.

Kolejna wielka Konferencja Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, COP19/ CMP9, odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2013 roku.

powrót

Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, luty 2012 r.