W maju kampania ‘2015: Czas na globalną akcję’ koncentruje się na temacie zrównoważonej energii. Świat stoi w obliczu dwóch pilnych wyzwań, które należy pilnie podjąć. Są to:
- Dostęp do energii i wykorzenienie ubóstwa – 1,2 miliarda ludzi, tj. prawie jedna na sześć osób, nie ma elektryczności. Ponad 2,8 miliarda ludzi używa drewna, węgla drzewnego lub odpadów pozwierzęcych jako opał do gotowania posiłków i ogrzewania domów. Wydzielający się dym szkodzi zdrowiu ludzi.
- Gdy korzystamy z obfitych źródeł energii, mamy do czynienia z odwrotnym problemem – nadmiarem odpadów i zanieczyszczeniem środowiska. Emisja dwutlenku węgla i inne gazy cieplarniane pochodzące ze spalania paliw kopalnych przyczyniają się do zmian klimatu na Ziemi. To z kolei ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i całe społeczności. Skutki zmian klimatycznych odczuwają setki milionów ludzi, którzy narażeni są na zagrożenia wynikające z utraty bezpieczeństwa żywnościowego i braku wody pitnej.
Kluczem do pokonania tych wyzwań jest zapewnienie wszystkim ludziom na całym świecie, zwłaszcza ubogim, dostępu do zrównoważonej energii - czystej, wydajniejszej i tańszej.
Aby tak się stało inicjatywa ‘Zrównoważona energia dla wszystkich ludzi wyznaczyła trzy cele, które mają być osiągnięte do roku 2030:
Aby tak się stało inicjatywa ‘Zrównoważona energia dla wszystkich ludzi wyznaczyła trzy cele, które mają być osiągnięte do roku 2030:
- Zapewnienie powszechnego dostępu do nowoczesnych usług energetycznych;
- Podwojenie globalnego wskaźnika lepszej wydajności energetycznej;
- Podwojenie globalnego wskaźnika korzystania z odnawialnych źródeł energii w skali globalnej.
Państwa członkowskie ONZ uznały już zrównoważoną energię za palący problem dla świata i we wrześniu 2015 roku mają przyjąć nowy zrównoważony cel związany z tym zagadnieniem.