Dlaczego potrzebujemy Organizacji Narodów Zjednoczonych
i jak można wesprzeć działalność ONZ?
Dlaczego potrzebujemy ONZ?
Często mówi się, że gdyby nie było Organizacji Narodów Zjednoczonych, musielibyśmy ją stworzyć.
- W świecie pogrążonym w konfliktach, ONZ zapewnia możliwość stałych konsultacji pomiędzy rządami państw, również zwaśnionych, oraz stanowi forum dyskusji i rozwiązywania problemów.
- ONZ jest katalizatorem działań w ramach ważnych globalnych kwestii (np. zagrożenia środowiska, problem narkotyków) oraz zapewnia najlepszy z możliwych mechanizmów mobilizowania i podtrzymywania współpracy w celu podołania tym wyzwaniom.
- ONZ wraz ze swymi agendami pomaga budować gospodarki państw i stabilizować rynki finansowe. Pomaga także zwalczać choroby, rozwijać produkcję żywności i poprawiać warunki życia ludzi. Chroni uchodźców, dostarcza pomoc żywnościową i szybko reaguje w sytuacji klęsk naturalnych.
- System Narodów Zjednoczonych chroni wrażliwe i bezbronne grupy, takie jak dzieci, uchodźców, osoby przesiedlone, mniejszości, ludność autochtoniczną i osoby niepełnosprawne.
- ONZ wraz ze swymi agendami zapewnia mechanizm ustanawiający techniczne i prawne standardy w obszarach globalnych oddziaływań, od standardów bezpieczeństwa lotniczego po prawa człowieka.
Żadna inna organizacja na świecie nie jest lepiej przystosowana do realizowania tych zadań. Nie ma innej tak powszechnej organizacji działającej w oparciu o prawomocne przyzwolenie społeczności międzynarodowej.
Jak można wesprzeć działania ONZ?
Organizację Narodów Zjednoczonych można wesprzeć aktywnie działając w pozarządowych organizacji afiliowanych przy Narodach Zjednoczonych. W ponad 100 państwach istnieją Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych, często z wieloma lokalnymi oddziałami. UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci) posiada krajowe komitety w wielu państwach, poszerzające świadomość na temat jego programów i zbierające fundusze dla potrzebujących na całym świecie. Około 3.600 klubów, centrów i stowarzyszeń UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury) w ponad 90 państwach podejmuje się działań w dziedzinie edukacji, nauki, kultury i komunikacji. Bardzo ważnymi punktami kontaktowymi są także Centra Informacji ONZ na całym świecie. Osoby mające osiągnięcia na polu medycyny, edukacji, technologii informacyjnych, rolnictwa, przemysłu, szkoleń zawodowych i promocji praw człowieka, jak również odznaczające się niezbędną elastycznością i oddaniem, mogą ponadto dołączyć do programu wolontariuszy Narodów Zjednoczonych.
Dokument opracowany przez Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie, 15 marca 2008 r.