SZCZYT W JOHANNESBURGU
Podsumowanie - Deklaracja
W Deklaracji Johannesburskiej państwa, zobowiązując się do budowania humanitarnego, sprawiedliwego i troskliwego społeczeństwa globalnego, w którym godność przypisana jest każdemu człowiekowi, przyjmują na siebie zbiorową odpowiedzialność by rozwijać i wspólnie wzmacniać podstawy zrównoważonego rozwoju: rozwoju ekonomicznego, społecznego, ochrony środowiska, na poziomie lokalnym, państwowym, regionów i globalnym. Ponad to przywódcy państw dostrzegając, iż przed ludzkością stoją nowe wyzwania, zjednoczyli się w wysiłkach dla utworzenia pragmatycznego i jasnego planu działania, który zmniejszyłby ubóstwo i przyczynił się do rozwoju. Uważają oni, iż koniecznymi warunkami dla zrównoważonego rozwoju są: zlikwidowanie biedy, zmiana wzorców konsumpcji i produkcji, ochrona i zarządzanie zasobami naturalnymi.
Skoncentrowanie się podczas Szczytu na prawie człowieka do godnego życia zaowocowało powstaniem planów, inicjatyw i podjęciem współpracy na rzecz szybkiego dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych, mieszkań, energii, opieki zdrowotnej, edukacji, zabezpieczenia żywności i ochrony biologicznej różnorodności. Jednocześnie państwa będą współpracować i wspierać się wzajemnie w zapewnieniu dostępu do zasobów finansowych, korzyści z otwartych rynków, nowoczesnych technologii i know-how. Poza tym, zgodnie z Deklaracją potrzebom małych państw i krajów rozwijających nadal będzie poświęcana szczególna uwaga.
Uznano, iż zrównoważony rozwój wymaga długoterminowego spojrzenia i szerokiego udziału w formułowaniu polityki, podejmowaniu decyzji i ich implementacji. Uczestnicy zgadzają się, iż sektor prywatny ma obowiązek włączyć się w budowę społeczeństw opartych na zasadach sprawiedliwości. W biznesie należy wprowadzić odpowiedzialność firm wraz z przejrzystymi i trwałymi regulacjami w zakresie środowiska.
W Deklaracji Strony oświadczają, iż Szczyt w Johannesburgu łączy ludzi o różnych poglądach i ideach we wspólnym celu, jakim jest osiągnięcie zrównoważonego rozwoju.
|