INCB popiera uchwalenie przez Bośnię i Hercegowinę ustawy o narodowej kontroli środków odurzających
W dniu prezentacji Raportu rocznego (1 marca 2006 r.) Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (International Narcotics Control Board - INCB) przyjmuje z zadowoleniem uchwalenie przez parlament Bośni i Hercegowiny kompleksowej ustawy dotyczącej kontroli środków odurzających. "Bośnia i Hercegowina wykonała pierwszy krok w kierunku wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowych konwencji o kontroli środków odurzających." - powiedział profesor Hamid Ghodse, Prezes INCB. "Nadszedł czas, aby Bośnia i Hercegowina dołożyła wszelkich starań w celu realizacji zobowiązań i właściwego stosowania uchwalonego prawa".
Przez wiele lat w Bośni i Hercegowinie nie istniało prawo dotyczące kontroli środków odurzających. To był jeden z głównych czynników, który wpłynął na niemal całkowity brak koordynacji działań w zakresie kontroli narkotyków pomiędzy władzami dwóch jednostek administracyjnych państwa - Federacją Bośni i Hercegowiny a Republiką Serbską. W Bośni i Hercegowinie nie było krajowej instytucji odpowiedzialnej za kontrolę środków odurzających. Z kolei współpraca między jednostkami terenowymi, w dziedzinie zwalczania tak istotnego problemu jak handel narkotykami, była niewielka.
"Przez wiele lat INCB monitorował sytuację w tym regionie. We współpracy z Wysokim Przedstawicielem ONZ w Sarajewie, ponaglał rząd Bośni i Hercegowiny do przyjęcia ustawy o narodowej kontroli środków odurzających, która ma ogromne znaczenie dla całego regionu. Bośnia i Hercegowina w końcu poważnie zajęła się tą kwestią i zgodnie z nowym prawem powoła agencję do spraw walki z handlem narkotykami." - powiedział profesor Ghodse.
Bośnia i Hercegowina jest jednym z punktów przerzutowych na tak zwanym "szlaku bałkańskim" - głównej drodze przemytu heroiny z Afganistanu, wiodącej przez kraje bałkańskie na wielkie rynki Europy Zachodniej. Podobnie jak w przypadku większości krajów znajdujących się na głównych szlakach przemytniczych, Bośnia i Hercegowina boryka się z rosnącym problemem nadużywania narkotyków. "INCB będzie uważnie przyglądać się sytuacji w Bośni i Hercegowinie oraz współpracować z rządem i społecznością międzynarodową, zwłaszcza z Unią Europejską, by upewnić się, że sytuacja w zakresie kontroli narkotyków i środków odurzających ulega poprawie." - powiedział profesor Ghodse.
INCB stoi na straży międzynarodowych konwencji dotyczących kontroli środków odurzających i monitoruje sytuację we wszystkich krajach. Prowadzi stały dialog z rządami, by zapewnić skuteczne zwalczanie handlu środkami odurzającymi i ich nadużywanie. INCB przeprowadza około 20 misji rocznie, podczas których członkowie INCB nawiązują bezpośrednie kontakty z urzędnikami odpowiedzialnymi za kontrolę narkotyków i środków odurzających. Członkowie INCB przedstawiają także zalecenia, które będą pomocne przy przestrzeganiu umów przez rządy.
Przedstawiciele INCB złożyli wizyty w Bośni i Hercegowinie w październiku 2000 roku i w grudniu 2004 roku, podczas których omówili z władzami konieczność przyjęcia kompleksowej ustawy dotyczącej kontroli środków odurzających. W sierpniu 2005 roku Prezes INCB spotkał się z Wysokim Przedstawicielem ONZ w Sarajewie i ponownie wezwał rząd do przyjęcia ustawy.