INCB informuje o postępie w dziedzinie ograniczania nielegalnego obrotu prekursorami
Walka z sieciami narkotykowymi przynosi efekty;
INCB wzywa rządy do intensyfikacji wzajemnej współpracy
W ogłoszonym 2 marca 2005 roku corocznym raporcie Międzynarodowy Organ Kontroli Środków Odurzających (International Narcotics Control Board - INCB) wzywa rządy, by w większym stopniu zadbały o wzajemną wymianę aktualnych informacji na temat konfiskaty substancji chemicznych służących do produkcji heroiny, kokainy oraz środków pobudzających z grupy amfetamin.i ich nielegalnego obrotu.
Współpracując z rządami różnych krajów, INCB stara się zapobiec wydostawaniu podstawowych substancji poza legalne kanały dystrybucji. Jedną z podjętych przez INCB międzynarodowych inicjatyw jest projekt o nazwie "Pryzmat", w ramach którego udało się wyśledzić kanały przerzutu chemikaliów między Polską a Chinami i przeprowadzić kontrolowaną dostawę z Irlandii do Holandii. Powyższe działania doprowadziły do aresztowania osób zajmujących się nielegalnym handlem substancjami używanymi do produkcji "ecstasy". Tylko w tym ostatnim przypadku skonfiskowano prekursory potrzebne do produkcji 80 milionów tabletek tego środka odurzającego. Inne międzynarodowe inicjatywy podjęte przez INCB to projekty "Purpura" i "Topaz", mają one zapobiegać przedostawaniu się do nielegalnego obrotu kluczowych prekursorów takich jak heroina i kokaina.
Rządy, które dobrowolnie uczestniczą w tego typu operacjach, są zobowiązane do monitorowania obrotu głównymi prekursorami. Autentyczność transakcji kupna i sprzedaży tych prekursorów ustala się w oparciu o tak zwany wywiad środowiskowy, który pozwala stwierdzić, czy w firmach, które są odbiorcami dostaw istnieje prawnie uzasadnione zapotrzebowanie na te substancje. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dostawa może być zawieszona, anulowana lub skonfiskowana.
Na przestrzeni ostatnich dwóch lat INCB pomógł rządom prześledzić wiele transakcji, których efektem było ponad 430 konfiskat oraz udaremnienie nielegalnego obrotu substancjami służącymi do produkcji narkotyków. W niektórych przypadkach doszło również do wykrycia tajnych laboratoriów, rozbicia sieci nielegalnego handlu oraz aresztowania handlarzy narkotyków.
W 2004 roku działania prowadzone w ramach projektu "Pryzmat" skupiały się na monitorowaniu obrotu prekursorami "ecstasy", zapobieganiu wyciekowi niektórych leków zawierających efedrynę, wykrywaniu nielegalnych wytwórni amfetaminy w Europie oraz ustalaniu pochodzenia sprzętu używanego przez nielegalne wytwórnie.
Z uwagi na to, że w wielu przypadkach przemytem narkotyków i nielegalnym obrotem chemikaliami zajmują się te same grupy przestępcze, INCB zwraca się do rządów z zaleceniem, by w sposób szczególny zadbały o gromadzenie, analizę i wymianę informacji wywiadowczych.
Ponadto, INCB uczestniczy w ramach operacji "Topaz" w budowie instytucjonalno-prawnego potencjału Afganistanu i w ten sposób wspiera wysiłki podejmowane w celu ograniczenia produkcji heroiny w tym kraju. Działania z zakresu budowy instytucjonalno-prawnego potencjału mają na celu śledzenie obrotu chemikaliami, a w szczególności handlu bezwodnikiem octowym - kluczowym surowcem do produkcji heroiny, na który nie istnieje w tym kraju prawnie uzasadnione zapotrzebowanie. Bezwodnik octowy trafia na rynek afgański w wyniku przemytu z sąsiednich krajów.