Konferencja prasowa 26.02.2003 - Raport INCB za rok 2002
WALKA Z PLAGˇ SYNTETYCZNYCH NARKOTYKÓW JEST WYZWANIEM DLA CAŁEGO ŚWIATA
Opublikowany dziś roczny raport Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (International Narcotics Control Board - INCB) ostrzega, że syntetyczne narkotyki takie jak ecstasy mogą w niedalekiej przyszłości stać się największą grupą nielegalnie produkowanych środków odurzających. Z tego względu INCB wystąpił z szeroko zakrojoną inicjatywą, która ma zapobiec przedostawaniu się surowców chemicznych do tajnych laboratoriów produkujących syntetyczne narkotyki. Celem przedsięwzięcia o nazwie "Pryzmat” (Prism) jest odcięcie dopływu prekursorów chemicznych na nielegalny rynek oraz wytropienie i aresztowanie handlarzy narkotyków.
Syntetyczne narkotyki produkowane na bazie amfetaminy to środki, które działają na centralny system nerwowy człowieka. Najpopularniejsze z nich to: amfetamina, metamfetamina oraz ecstasy (MDMA).
Kontrola nielegalnego obrotu tymi narkotykami jest bardzo trudna, ponieważ mogą być one tanio i łatwo wytwarzane gdziekolwiek na świecie, jeśli tylko ich producentom uda się zdobyć niezbędne surowce chemiczne.
Metamfetamina jest produkowana na dużą skalę w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Północnej, natomiast największym dostawcą ecstasy jest Europa.
Narkotyki są produkowane na bazie tak zwanych prekursorów chemicznych. Gangi narkotykowe albo przechwytują prekursory znajdujące się w legalnym obrocie albo wynajmują firmy do ich nielegalnego wytwarzania. Aby skutecznie walczyć z "czarnym rynkiem" prekursorów, rządy muszą wymieniać między sobą odpowiednie informacje.
W lipcu 2002 roku odbyła się konferencja zorganizowana przez INCB we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Komisją Europejską. Reprezentujący 38 państw uczestnicy konferencji zadecydowali o utworzeniu projektu "Pryzmat", który ma służyć wykrywaniu i zapobieganiu przechwytywania i przemytu chemikaliów wykorzystywanych do produkcji środków pobudzających.
W ramach projektu utworzono grupę zadaniową, która stara się znaleźć sposoby na to, by zapobiec przedostawaniu się surowców chemicznych do nielegalnego obiegu. Moderatorem grupy jest przedstawiciel INCB, a jej członkowie reprezentują rządy Chin, Holandii, Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych, a także Komisję Europejską, Interpol i Światową Organizację Celną. Grupa zadaniowa ma przedstawić bardziej skuteczne mechanizmy prowadzenia dochodzeń w sprawie przemytu prekursorów chemicznych, aby ułatwić, między innymi, wykrywanie źródeł dostaw.