Konferencja prasowa 28.02.2002
Raport Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (International Narcotic Control Board - INCB) za rok 2001
Prezentacja Raportu Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (International Narcotics Control Board) za rok 2001 odbyła się 28 lutego 2002 o godzinie 11:00 w siedzibie UNIC przy al. Niepodległości 186.
Tegoroczny raport poświęcony jest takim zagadnieniom jak:
- Sprzedaż narkotyków w Internecie
- Wpływ globalizacji i nowych technologii na rozwój przestępstw związanych z narkotykami
- Międzynarodowy system kontroli środków odurzających i psychotropowych
- Handel narkotykami w Afganistanie
Podczas konferencji przedstawione zostały również najważniejsze problemy związane z narkotykami w Polsce.
Udział wzięli:
- Marc Destanne de Bernis, Stały Koordynator Systemu ONZ w Polsce
- Prof. dr Witold Wieniawski, Przewodniczący Komisji Farmakopei Polskiej, Instytut Leków
- Janusz Jaroch, Dyrektor Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej, Prokuratura Krajowa, Ministerstwo Sprawiedliwości
- Nadinspektor Adam Rapacki, Zastępca Komendanta Głównego, Komenda Główna Policji
- Piotr Jabłoński, Dyrektor Biura ds. Narkomanii, Ministerstwo Zdrowia
- Janusz Zimak, Organizacje Pozarządowe: Prezes Towarzystwa "Powrotu", Prezes Fundacji "Maraton"
Fragmenty Raportu Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających (International Narcotic Control Board - INCB) za rok 2001:
Rewolucyjne zmiany jakich dokonuje Internet w naszym życiu są na miarę tych, jakich dokonały elektryczność i telefon w XX wieku… W świecie elektronicznym popełnianie “cyberprzestępstw" nie stanowi większego problemu… Rozciągając swą działalność na kilka państw zapewniają sobie olbrzymie zyski i ograniczają do minimum ryzyko identyfikacji...
Globalizacja stwarza nowe możliwości przestępcom działającym na narkotykowym rynku. Wzrost światowych obrotów handlowych i aktywności finansowej ułatwia przestępcom utajnienie nielegalnych przepływów takich towarów jak objęte międzynarodową kontrolą środki odurzające i prekursory. Dzisiaj łatwiej jest również ukryć wpływy ze sprzedaży tych substancji.
W niektórych państwach Europy Zachodniej weszły w życie przepisy, które zniosły sankcje prawne za uprawę konopi indyjskich i ich posiadanie do osobistego użytku… Rada jest zbulwersowana faktem, że podczas gdy kraje rozwijające się likwidują uprawy konopi i walczą z nielegalnym handlem tym środkiem odurzającym, niektóre państwa rozwinięte tolerują hodowlę, obrót i spożycie konopi na swoim terenie. Pomiędzy deklaracjami rządów tych państw a faktyczną realizacją międzynarodowych porozumień istnieje coraz większy rozdźwięk powodowany przez doraźne priorytety polityki wewnętrznej.
Trwająca od dziesięcioleci wojna domowa w Afganistanie i towarzysząca jej przemoc, niestabilność i korupcja stworzyły idealne warunki dla nielegalnego handlu narkotykami, przestępczości i w końcu terroryzmu… Międzynarodowa wspólnota musi przedsięwziąć wszelkie możliwe starania o to, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości - ani w Afganistanie ani gdzie indziej na świecie…