Konferencja prasowa 28.02.2002 - Raport INCB za rok 2001
WIEŚCI Z REGIONÓW
Afryka
W Republice Południowej Afryki najszybciej rośnie popyt na tzw. "crack". Jest to spowodowane zwiększoną dostępnością tego narkotyku. Znaczący wzrost popytu na kokainę odnotowano w Angoli i Namibii.
W niektórych częściach Afryki coraz powszechniejsze staje się dożylne zażywanie heroiny, co przyczyni się do wzrostu skali epidemii HIV/AIDS w tej części świata. W Republice Południowej Afryki liczba osób uzależnionych od tej metody zażywania heroiny wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat o 40%.
Na Afrykę przypada 22% konopi skonfiskowanych na całym świecie. Dostawy konopi na rynek europejski nadal pochodzą głównie z Maroka i RPA.
Szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem w Afryce jest nadużywanie substancji psychotropowych. Wzrasta popularność MDMA (ecstasy) w RPA.
Obniżyła się granica wieku, w którym młodzież i kobiety zaczynają sięgać po narkotyki. Do grup najbardziej narażonych na ryzyko uzależnienia od narkotyków zalicza się bezrobotna młodzież i ludzie ubodzy.
Ameryka Północna i Południowa
Kolumbijskie gangi narkotykowe rozszerzyły działalność poza tradycyjny handel kokainą i heroiną, o czym świadczą konfiskaty takich substancji jak MDMA (ecstasy). Istnieją dowody wskazujące na to, że południowoamerykańska kokaina jest przemycana do Europy, skąd - po przekształceniu w MDMA - wraca do Ameryki Południowej i Północnej.
Rząd Kanady zatwierdził przepis zezwalający na stosowanie konopi w celach medycznych, mimo iż terapeutyczne właściwości tego środka nie zostały naukowo udowodnione. Oficjalny sprzeciw wobec tej decyzji zgłosiło Kanadyjskie Towarzystwo Medyczne. Władze federalne zapobiegły podjęciu podobnych kroków przez niektóre stany USA.
Prowadzone w ramach operacji zainicjowanej przez Stany Zjednoczone wspólne działania organów dochodzeniowo-śledczych z prawie 30 krajów Ameryki Środkowej, regionu Morza Karaibskiego i Ameryki Południowej doprowadziły do przechwycenia w roku 2000 ponad 50 ton kokainy, co stanowi znaczną część łącznych konfiskat tego środka na całym świecie. Dokonano kilku aresztowań i konfiskat prywatnego majątku.
W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych popyt na kokainę utrzymuje się na stabilnym poziomie, a w niektórych regionach wykazuje nawet tendencję spadkową. Rośnie natomiast skala uzależnień od heroiny wśród młodzieży.
Zwiększa się skala upraw maku i produkcji heroiny w niektórych państwach regionu Andów. Wielkość produkcji liści koki w tym regionie utrzymuje się zaś na stałym poziomie.
Na Amerykańskim Szczycie w Kanadzie w kwietniu 2001 roku uzgodniono formy regionalnej współpracy w dziedzinie zwalczania zorganizowanej przestępczości, prania brudnych pieniędzy, produkcji prekursorów oraz handlu narkotykami i bronią.
Azja
W następstwie zakazu hodowli maku lekarskiego na terenach rządzonych przez Talibów i przedłużającej się suszy w Afganistanie, największą na świecie ilość nielegalnych upraw tej rośliny w 2001 roku odnotowano w Myanmar.
Z powodu działań zbrojnych w Afganistanie na rynek wypłynęły pokaźne ilości opiatów składowanych w nielegalnych afgańskich magazynach. Opiaty są nadal przemycane z Afganistanu do Iranu i Pakistanu, skąd ich część trafia do innych krajów.
Wielkość heroiny przechwyconej w Tadżykistanie w pierwszej połowie ubiegłego roku odpowiadała łącznej wielkości heroiny skonfiskowanej w tym kraju w całym 2000 roku. Podobny wzrost wielkości przechwyconych narkotyków odnotowano w innych krajach środkowej Azji.
Iran i Pakistan są nadal krajami, w których odsetek osób uzależnionych od opiatów należy do najwyższych na świecie.
Zmalała łączna powierzchnia nielegalnych upraw maku na terenie Ludowo-Demokratycznej Republiki Laosu i Wietnamu, a w Tajlandii utrzymuje się na znikomym poziomie.
Wzrasta popyt na stymulanty będące pochodną amfetaminy w takich krajach azjatyckich jak Brunei, Indonezja, Japonia czy Tajlandia. Wśród młodzieży nadal rośnie popyt na MDMA (ecstasy), który jeszcze dziesięć lat temu był praktycznie nieznany w tym rejonie świata.
W prawie wszystkich krajach południowej Azji wzrosła liczba osób uzależnionych od heroiny. Nastąpiła też zmiana metod jej zażywania - palenie i wdychanie heroiny ustępuje miejsca zażywaniu dożylnemu.
Rada apeluje do Izraela, który jako jedyny kraj zachodnioazjatycki nie jest stroną ONZ-owskiej Konwencji Przeciwko Nielegalnemu Obrotowi Środkami Odurzającymi i Psychotropowymi Substancjami z 1998 roku, by przystąpił do tej konwencji.
Europa
Europa pozostaje głównym terenem nielegalnej produkcji syntetycznych środków odurzających MDMA (ecstasy), które są łatwo dostępne i szeroko nadużywane przez młodzież w Europie i na innych kontynentach.
W 2001 roku po raz pierwszy odkryto nielegalne uprawy maku w Albanii. Mak jest uprawiany na niewielką skalę w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Niektóre kraje zachodnioeuropejskie zniosły sankcje prawne za posiadanie i stosowanie kontrolowanych środków odurzających i otwarcie tolerują nadużywanie takich substancji jak konopie indyjskie i MDMA (ecstasy).
W państwach środkowej i wschodniej Europy nastąpił zauważalny wzrost spożycia i handlu narkotykami. Szczególnie szybko rośnie nielegalna produkcja i spożycie stymulantów będących pochodną amfetaminy.
Wzrosły dostawy afgańskiej heroiny na rynek Rosji.
Większość państw środkowo- i wschodnioeuropejskich, które pełnią rolę państw tranzytowych na szlakach przerzutu narkotyków, boryka się teraz z dużą skalą uzależnień od heroiny. Innym problemem w tym regionie kontynentu jest szybko rosnąca liczba zakażeń wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby C wśród osób zażywających narkotyki metodą dożylną.
Oceania
Największy udział w australijskim rynku konopi indyjskich mają konopie uprawiane metodą hydroponiczną. Nadal rosną dostawy na ten rynek konopi uprawianych na wolnym powietrzu.
W 2000 roku australijscy stróże prawa przechwycili rekordową ilość kokainy. Jej tonaż przekraczał dwukrotnie tonaż kokainy skonfiskowanej rok wcześniej.
W tym samym roku odnotowano wzrost ilości wykrytych tajnych laboratoriów produkujących stymulanty będące pochodną amfetaminy. Wzrosła również ilość MDMA (estasy) przechwyconego na powietrznej i morskiej granicy Australii.
Coraz więcej wyspiarskich państw na Pacyfiku pełni rolę centrów finansowych, które mogą służyć gangom narkotykowym do prania brudnych pieniędzy.
INCB wyraża niezadowolenie z faktu, że władze prowincji Nowa Południowa Walia w Australii zezwoliły na otwarcię ogólnie dostępnych pomieszczeń do iniekcji środków odurzających. Rada stwierdza, że istnienie takich obiektów stoi w sprzeczności z postanowieniami międzynarodowych umów o kontroli środków odurzających.