- Świat może doświadczyć 40-procentowego spadku w dostępności wody do roku 2030 jeżeli obecne trendy w zakresie zużycia wody i zarządzania zasobami wodnymi utrzymają się.
- Około 2,5 miliarda ludzi (36% światowej populacji), zamieszkuje regiony ubogie w wodę. Jednocześnie regiony te generują ponad 20% światowego produktu krajowego brutto.
- Do roku 2050 ponad połowa światowej populacji i około połowa światowej produkcji zbóż będą zagrożone deficytem wody.
- Do roku 2030 zwiększone niedobory wody mogą doprowadzić do przesiedleń nawet 700 milionów ludzi. Rosnące populacje i zwiększone zapotrzebowanie na żywność i energię spowodują nasilenie problemu deficytu wody, podobnie jak niewłaściwe decyzje w zakresie dystrybucji wody i wykorzystywania zasobów wodnych.
- 2,1 miliarda ludzi musi pić zanieczyszczoną wodę, a ponad 4,5 miliarda nie posiada dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych.
- Każdego roku 842 tys. ludzi umiera z powodu chorób na skutek zanieczyszczonej wody oraz dostępu do niewłaściwych warunków sanitarnych i higienicznych.
- Coraz większa zmienność i intensywność opadów deszczu powodują się każdego roku znaczne straty netto w produkcji żywności, które wystarczyłyby do wyżywienia 81 milionów ludzi, każdego dnia.
- Przewiduje się, że do 2030 roku 54 miliony ludzi będzie narażonych na wylewy rzek, głównie z powodu zmian klimatycznych.
- Powodzie, huragany i susze stanowiły 74% strat gospodarczych zanotowanych w ciągu ostatnich 30 lat.
- W ujęciu globalnym spośród tysiąca najbardziej katastrofalnych zdarzeń od roku 1990 prawie 90% stanowiły klęski naturalne związane z wodą, stwarzając zagrożenie dla życia, podstawowych usług i infrastruktury.
- W niektórych krajach szkody powstałe na skutek klęsk żywiołowych związanych z wodą mogą sięgać od 15 do 40% ich rocznego PKB.
- Do roku 2050 w wyniku pustynnienia zostaną zagrożone środki utrzymania dla blisko miliarda ludzi w około 100 krajach.
- Po raz pierwszy w historii ponad połowa światowej populacji mieszka w dużych i małych miastach. Przewiduje się, że do roku 2050 liczba ta wzrośnie do dwóch trzecich, skutkując wzrostem zapotrzebowania na bezpieczną i czystą wodę na niespotykaną dotąd skalę.
- Zgodnie z przewidywaniami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development - OECD) budowa świata, w którym będzie zapewnione bezpieczeństwo wodne, będzie wymagała dodatkowych rocznych inwestycji w wysokości 500 miliardów dolarów w latach 2016-2030.
- Szacuje się, że realizacja części 6. Celu dotycząca komponentu woda-warunki sanitarne-higiena do roku 2030 wymaga trzykrotnego zwiększenia inwestycji, które powinny osiągnąć wartość 1,7 biliona dolarów.
- Skala globalnych strat gospodarczych związanych z brakiem bezpieczeństwa wodnego i ubogą infrastrukturą sanitarną sięga około 470 miliardów dolarów rocznie.
Fakty
2018-07-03