Co i jak mogę zrobić?
Dołącz do kampanii na Facebook’u - wejdź na stronę www.facebook.com/unitednationshumanrights i domagaj się przestrzegania praw człowieka. Razem możemy sprawić, aby zapisy Powszechnej Deklaracja Praw Człowieka były rzeczywistością dla wszystkich!
Podziel się swoimi myślami używając #VoiceCount.
Począwszy od 1 grudnia możesz wysyłać swoje pytania używając #AskRights. 10 grudnia w Dniu Praw Człowieka odbędzie się video chat za pośrednictwem Google+ Hangout, podczas którego na wybrane pytania odpowie Wysoki Komisarz NZ do spraw Praw Człowieka.
Google+
Dołącz do dyskusji i weź udział w serii czterech video chatów Google+ Hangout na temat prawa czynnego uczestnictwa i włączenia do życia publicznego, które dotyczyć będą między innymi mniejszości, osób niepełnosprawnych oraz wpływu biznesu na prawa człowieka. Video chaty Google+ Hangout odbędą się 22 i 30 listopada oraz 4 i 10 grudnia. Nie możesz ich przegapić!
Wszelkie dodatkowe informacje, materiały czy wydarzenia towarzyszące kampanii „My Voice Counts”, dostępne są na stronie www.ohchr.org/hrday2012
Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej www.un.org/en/events/humanrightsday/2012, która powstanie w sześciu oficjalnych językach ONZ: angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim.
Więcej o kampanii
„To skąd pochodzimy nie determinuje tego, kim możemy być. To jak wyglądamy nie przesądza o tym, co możemy osiągnąć. Każdy z nas powinien mieć prawo do wyrażenia siebie i do bycia wysłuchanym. Wszyscy mamy prawo być tym, kim chcemy - sięgnąć nieba i dotknąć gwiazd. Nieważne, kim jesteśmy, mężczyzną czy kobietą, bogatym lub biednym. Mój głos, moje prawo. Mój głos się liczy.”
Każdy ma prawo do wygłaszania swojej opinii i podejmowania decyzji, które kształtują życie i społeczność. Każdy z nas powinien móc wybierać swoich reprezentantów do wszystkich instytucji rządowych, sprawować publiczne urzędy czy wypowiadać się w najważniejszych kwestiach dotyczących naszego życia. Społeczeństwo powinno liczyć się z naszymi potrzebami i aspiracjami. Jeśli to podstawowe prawo jest przestrzegane, każdy z nas ma szansę wzięcia udziału w publicznej debacie, przedstawiać swoje pomysły, zmieniać rzeczywistość – po prostu uczestniczyć w życiu społeczności. Przestrzeganie prawa do uczestnictwa w życiu publicznym jest kluczową kwestią dla funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego oraz efektywnego systemu ochrony praw człowieka. Włączenie wszystkich ludzi w proces podejmowania decyzji to niezbędny warunek dla budowy demokratycznych społeczeństw. W ostatnich kilku latach miliony ludzi wyszły na ulicę, aby zaprotestować przeciwko bezwzględnym i nieodpowiedzialnym rządom, które pozostawały nieczułe na ich potrzeby. Ludzie ci żądali i nadal żądają poszanowania swoich podstawowych praw człowieka, włączając w to prawo do zabierania głosu. Wciąż jednak na świecie istnieją miejsca, gdzie ludzie nie mają głosu i nie mogą czynnie uczestniczyć w życiu swoich społeczności. Często nie mogą oni ubiegać się o publiczne urzędy, głosować w wyborach i referendach, a czasami zabrania się im wyrażać jakichkolwiek własnych poglądów. Kobiety, osoby niepełnosprawne, grupy mniejszościowe, ludność rdzenna, ludzie biedni, słabo wykształceni, odosobnione społeczności wiejskie - wszyscy oni są narażeni na ograniczanie swoich praw. Często z powodu dyskryminacyjnego prawa czy działań, ludzie ci są wykluczani z aktywnego życia publicznego. Myśl przewodnia tegorocznego Dnia Praw Człowieka odnosi się bezpośrednio do artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która przewiduje: wolność do spokojnego zgromadzania się i stowarzyszania, prawo do uczestniczenia w rządzeniu swym krajem bezpośrednio lub poprzez swobodnie wybranych przedstawicieli, a także prawo wolności opinii i jej wyrażania. Wartości te, wspierane przez społeczność międzynarodową, są prawnie wiążące dla 167 państw-stron Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, który stwierdza, że prawo do uczestnictwa w życiu publicznym odnosi się do „każdego obywatela bez wyjątku”. Dziś ludzkość stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi ze zmieniającym się światem, rozwojem demokracji, zmianami klimatycznymi, globalizacją, kryzysem finansowym czy nagłym rozwojem globalnej komunikacji internetowej. W tej sytuacji prawo do uczestnictwa i włączenia do życia publicznego ma ogromne znaczenie dla tworzenia i wdrażania solidnych rozwiązań politycznych.