Szczyt ONZ kończy się przyjęciem globalnego planu działania
dotyczącego osiągnięcia celów rozwoju do 2015 roku.
na zdrowie kobiet i dzieci.
Szczyt ONZ w sprawie Milenijnych Celów Rozwoju zakończył się przyjęciem globalnego planu działania zmierzającego do osiągnięcia ośmiu celów walki z ubóstwem do 2015 roku. Przyjęto także główne zobowiązania związane ze zdrowiem kobiet i dzieci oraz inne inicjatywy dotyczące walki z ubóstwem, głodem i chorobami.
Dokument końcowy, przyjęty na zakończenie trzydniowego Szczytu "Dotrzymać obietnicy: Zjednoczeni w celu osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju”, potwierdza zobowiązania przywódców państw do realizacji Milenijnych Celów Rozwoju i zawiera konkretny harmonogram działań do 2015 roku. W oparciu o przykłady sukcesów i wyciągnięte wnioski z ostatnich dziesięciu lat, dokument przedstawia konkretne wytyczne skierowane do wszystkich strony, zmierzające do przyspieszenia postępu w osiągnięciu każdego z ośmiu Celów. Stwierdza, że pomimo niepowodzeń spowodowanych gospodarczymi i finansowymi kryzysami, uczyniono znaczący postęp w walce z ubóstwem oraz zwiększono liczbę osób uczęszczających do szkół. Nastąpiła również poprawa stanu zdrowia ludzi w wielu krajach. Powyższe przykłady wskazują, że Milenijne Cele Rozwoju są osiągalne.
Przywódcy państw rozwiniętych i rozwijających się, wspólnie z sektorem prywatnym, fundacjami, organizacjami międzynarodowymi, społeczeństwem obywatelskim i instytucjami badawczo-rozwojowymi przeznaczyli na kolejne pięć lat ponad 40 miliardów dolarów na znaczne przyspieszenie postępu w poprawie stanu zdrowia kobiet i dzieci. Globalna Strategia na rzecz Zdrowia Kobiet i Dzieci (the Global Strategy for Women’s and Children’s Health) – wspólna międzynarodowa inicjatywa zainicjowana przez Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moona – daje szansę uratowania życia ponad 16 milionów kobiet i dzieci, zapobiegnięcia 33 milionom niechcianych ciąż, ochrony 120 milionów dzieci przed zapaleniem płuc i 88 milionów dzieci przed nieprawidłowym rozwojem z powodu niedożywienia. Ponadto umożliwia ona poprawę działań ograniczających występowanie śmiertelnych chorób, takich jak malaria czy AIDS oraz zapewnienia kobietom i dzieciom dostęp do dobrych jakościowo usług zdrowotnych i wykwalifikowanego personelu medycznego.
"Wiemy, co zrobić, by ratować życie kobiet i dzieci. Wiemy także, że Milenijne Cele Rozwoju nie zostaną osiągnięte bez uwzględnienia potrzeb kobiet i dzieci.” – powiedział Sekretarz Generalny Ban Ki-moon na Szczycie. "Dziś jesteśmy świadkami takiego przywództwa, jakiego od dawna potrzebowaliśmy”.
Również na Forum Sektora Prywatnego, zorganizowanym przez UN Global Compact, rządy, organizacje międzynarodowe i zainteresowane strony oraz przedstawiciele świata biznesu zgodzili się na wypełnienie wielu ważnych zobowiązań dotyczących każdego z ośmiu Celów.
Wybrane zobowiązania podjęte na Szczycie w sprawie Milenijnych Celów Rozwoju:
Cel 1.: Wyeliminować skrajne ubóstwo i głód
• Bank Światowy w ramach Planu Działania dla Rolnictwa (Agriculture Action Plan) zwiększy swoje wsparcie dla tego sektora do 6 – 8 miliardów dolarów rocznie przez najbliższe trzy lata. Pomoc ta ma ożywić płace, zatrudnienie i poprawić bezpieczeństwo żywnościowe w wielu krajach o niskich dochodach. Przed 2008 rokiem wynosiła ona 4,1 miliarda dolarów rocznie.
• Korea Południowa zobowiązała się przeznaczyć 100 milionów dolarów na wsparcie rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego w krajach rozwijających się.
• Chile zobowiązało się do ogłoszenia w 2011 roku inicjatywy Ethical Family Income. Ma ona wspomóc najbiedniejsze rodziny i najbardziej potrzebującą ludność należącą do klasy średniej.
• Portal Monster.com zobowiązał się rozszerzyć dostępność do pracy młodym mieszkańcom obszarów wiejskich w Indiach. 40 tysiącom wiosek w dziewięciu stanach Indii, zostanie udostępniony portal Rozgarduniya.com zawierający oferty pracy.
Cel 2.: Zapewnić powszechną edukację na poziomie podstawowym
• Bank Światowy zwiększy o kwotę 750 milionów dolarów swoje bezprocentowe pożyczki i dotacje inwestycyjne wspierające edukację na poziomie podstawowym. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kraje mające trudności w osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju do 2015 roku, przede wszystkim na Afrykę subsaharyjską.
• Firma Dell zobowiązała się przeznaczyć 10 milionów dolarów na edukację technologiczną.
Cel 3.: Promować równość płci i awans społeczny kobiet
• Earth Institute, Ericsson i Millennium Promise ogłosiły edukacyjną inicjatywę non-profit ,,Connect to Learn” mającą poprawić dostęp i jakość edukacji na poziomie średnim dla dzieci na całym świecie, szczególnie dla dziewcząt. W ramach inicjatywy udzielane są trzyletnie stypendia dla osób uczęszczających do szkoły średniej oraz pokrywane wydatki związane z nauką, kosztami książek, mundurków i dostępu do technologii szerokopasmowej. W przeciągu najbliższych 100 dni pierwsze 100 stypendiów zostanie przyznanych dla młodzieży w Milenijnych Wioskach w Ghanie i Tanzanii.
• UPS International przeznaczył 2 miliony dolarów dla dziewcząt działających w stowarzyszeniu World Association of Girl Guides and Girl Scouts w ramach programów wspierających przyszłe liderki i zrównoważone środowisko w 145 krajach.
• ExxonMobil we współpracy z Ashoka’s Changemakers, International Council for Research on Women i Thunderbird Emerging Markets Laboratory przeznaczył 1 milion dolarów na wsparcie technologii, które pomogą kobietom zwiększyć swój udział w życiu gospodarczym i efektywniej w nim uczestniczyć. Program ten ma pomóc bezpośrednio 13,5 tysiącom ludzi, a pośrednio więcej niż 475 tysiącom w ciągu najbliższych dwóch lat.
Cel 4.: Ograniczyć umieralność dzieci i Cel 5.: Poprawić opiekę zdrowotną nad matkami
• Kanada potwierdziła swoje zobowiązanie do mobilizacji członków ugrupowania G8, państw, kluczowych donorów i prywatnych fundacji, by przekazali fundusze w łącznej kwocie 10 miliardów dolarów w przeciągu najbliższych 5 lat. W ramach Inicjatywy Uskoka, przyjętej na Szczycie G8, środki te zostaną przeznaczone na poprawę zdrowia matek, noworodków i dzieci.
• Trynidad i Tobago utworzyły fundusz Children’s Life Fund, żeby zapewnić kryzysową opiekę medyczną nad dziećmi, w tym możliwość przeprowadzania nagłych operacji, co wymaga wprowadzenia nowych procedur leczenia w Trynidad i Tobago.
• Szpitale LifeSpring zobowiązały się zapewnić około 82 tysiącom Hindusek i ich rodzinom dostęp do dobrej jakościowo opieki medycznej. W ciągu najbliższych pięciu lat w Indiach zostanie zwiększona liczba szpitali dla matek i dzieci z 9 do 200. Przyczyni się to do poprawy standardów opieki medycznej oraz zmniejszy umieralność matek i dzieci.
• Szczegółowa lista zobowiązań na kwotę 40 miliardów dolarów przeznaczoną na Globalną Strategię Sekretarza Generalnego w sprawie Zdrowia Kobiet i Dzieci znajduje się na stronie The Global Strategy for Women's and Children's Heath: http://www.un.org/sg/globalstrategy.shtml
Cel 6.: Ograniczyć rozprzestrzenianie się HIV/AIDS, malarii i innych chorób
• Francja ogłosiła, że w latach 2011-2013 przekaże 1,4 miliarda dolarów na Globalny Fundusz do Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią - tym samym pomoc wzrośnie o 20%. Jest to pierwsze ze zobowiązań podjęte przed spotkaniem Globalnego Funduszu dotyczącym środków finansowych (4 – 5 października 2010 r.). 46% tej kwoty zostanie przeznaczone bezpośrednio na zdrowie kobiet i dzieci, a także uzupełni środki Globalnej Strategii dla Zdrowia Kobiet i Dzieci w wysokości 40 miliardów dolarów.
• Wielka Brytania ogłosiła potrojenie wielkości pomocy finansowej na walkę z malarią, zwiększając pomoc ze 150 milionów funtów do 500 milionów funtów rocznie do 2014 roku.
• Bank Światowy ogłosił zwiększenie finansowania programów opieki zdrowotnej o ponad 600 milionów dolarów do 2015 roku na poprawę podstawowych usług medycznych i sytuacji żywnościowej oraz na wzmocnienie podstawowych systemów zdrowotnych w 35 krajach, przede wszystkim we Wschodniej i Południowej Azji oraz Afryce subsaharyjskiej.
• Sumitomo Chemical zobowiązało się w latach 2010 – 2011 przekazać 400 tysięcy siatek przeciwmalarycznych każdej Wiosce Milenijnej. W 2006 roku dostarczono 330 tysięcy siatek.
Cel 7.: Rozwijać zrównoważone środowisko
• Stany Zjednoczone Ameryki poinformowały, że w ciągu najbliższych pięciu lat przekażą prawie 51 milionów dolarów publiczno – prywatnej spółce Global Alliance for Clean Cookstoves działającej w ramach Fundacji ONZ (United Nations Foundation). Dąży ona do zainstalowania 100 milionów ekologicznie czystych kuchenek na całym świecie.
• Kamerun w ramach Programu Rozwoju Sektora Energetycznego zamierza do 2015 roku podwoić produkcję energii, a do 2020 roku zwiększyć ją trzykrotnie.
• WaterHealth International zobowiązało się wybudować 75 zakładów oczyszczania wody w Bangladeszu i włączyć kolejne 100 wiosek w Indiach do istniejącej już sieci zakładów. Zapewni to dostęp do czystej wody 175 tysiącom ludzi w ubogich społecznościach w Indiach Bangladeszu.
• Spółka PepsiCo zobowiązała się zapewnić dostęp do czystej wody 3 milionom ludzi na całym świecie do 2015 roku.
Cel 8.: Stworzyć globalne partnerskie porozumienie na rzecz rozwoju
• Unia Europejska zaoferowała pomoc w wysokości 1 miliarda euro dla najbardziej zaangażowanych i potrzebujących krajów, aby uczyniły postępy w osiągnięciu najbardziej zagrożonych Celów.
• Belgia przeznaczyła 400 tysięcy euro na Czwartą Konferencję ONZ w sprawie Najmniej Rozwiniętych Krajów (Fourth United Nations Conference on Least Developed Countries), która ma się odbyć w 2011 roku w Stambule w Turcji.
Zobacz:
Więcej informacji na temat Globalnej Strategii dla Zdrowia Kobiet i Dzieci oraz szczegółowej listy zobowiązań na stronie:
The Global Strategy for Women's and Children's Heath
http://www.un.org/sg/globalstrategy.shtml
Informacje na temat podjetych zobowiazań na stronie
The Secretary-General's Global Strategy for Women's and Children's
http://www.everywomaneverychild.org/
Więcej informacji na temat Szczytu, dokumentu końcowego, Ambasadorów Dobrej Woli ONZ, Posłańców Pokoju wspierających Milenijne Cele Rozwoju oraz MDG Advocates na stronie:
We can end poverty. Millennium Development Goals 2015
www.un.org/en/mdg/summit2010.