Jacques Diouf, Dyrektor Generalny FAO
Uczestnicy
W szczycie wzięli udział przedstawiciele ponad 180 krajów. Równolegle odbyła się w Rzymie pięciodniowa debata, która skupiła reprezentantów 650 organizacji praw człowieka, pracowniczych i rolniczych z 92 krajów.
Cel spotkania
Pierwszy Światowy Szczyt Żywnościowy odbył się w 1996 roku i zgromadził reprezentantów 185 krajów. Postanowiono do 2015 roku zredukować o połowę liczbę głodujących dzieci, mężczyzn i kobiet. Osiągnięcie powyższego celu wymaga zmniejszania liczby głodujących o 20 milionów rocznie. Co roku liczba głodujących malała o 8 milionów. Światowy Szczyt Żywnościowy - 5 lat później ma za zadanie opracować nowe i bardziej efektywne sposoby zwalczania tego zjawiska.
Wspólne stanowisko osiągnięte przez uczestników Szczytu w 1996 roku zostało zawarte w Deklaracji Rzymskiej i Planie Działania. Pięć lat później światowi przywódcy potwierdzili swoje wcześniejsze zobowiązania oraz rozważyli metody zapewniające osiągnięcie wyznaczonych celów.
Plan działania na Światowy Szczyt Żywnościowy – 5 lat później
- Dokonanie przeglądu postępów poczynionych od pierwszego Światowego Szczytu Żywnościowego w 1996.
- Wskazanie działań mających na celu osiągnięcie zamierzonych celów.
- Wzmocnienie politycznej woli przywódców i zmobilizowanie środków finansowych by przyspieszyć tempo osiągania założonych celów.
Przygotowania do Szczytu
FAO przygotowało dokumenty opisujące wyzwania stojące przed Światowym Szczytem Żywnościowym, sukcesy w walce z głodem oraz trudności w osiągnięciu powyższych celów. Opracowania te były przedmiotem analizy podczas spotkań, które odbyły się przed Szczytem, w tym Komitetu FAO do spraw Bezpieczeństwa Żywnościowego. Śledzi on postępy w procesie zwalczania głodu.
Rezultaty Szczytu
Światowy Szczyt Żywnościowy – 5 lat później zakończył się pozytywnym akcentem dla bezpieczeństwa żywnościowego i zrównoważonego rozwoju. Deklaracja końcowa została jednogłośnie przyjęta przez 182 kraje. Na jej mocy uczestnicy Szczytu potwierdzili swoje zobowiązanie do zredukowania liczby cierpiących głód o połowę. Rządy, organizacje międzynarodowe, organizacje pozarządowe i sektor prywatny zostały wezwane do stworzenia "międzynarodowego przymierza przeciwko światowemu głodowi". Kraje rozwinięte zostały też wezwane do wypełnienia swoich zobowiązań wobec państw rozwijających się i podjęcia środków w celu zapewnienia im oficjalnej pomocy na poziomie 0,7% PKB. Wszystkie państwa zostały także ponaglone do jak najszybszego wcielenia w życie ustaleń konferencji w Doha odnośnie reformy międzynarodowego systemu handlu rolnego.
Międzynarodowy Traktat na temat Genetycznych Zasobów Roślinnych dla Żywności i Rolnictwa zyskał poparcie 45 nowych państw, powiększając tym samym liczbę sygnatariuszy do 56. Przyjęty w listopadzie 2001 roku Traktat ma na celu zachowanie genetycznych zasobów roślinnych, ich racjonalne użytkowanie oraz sprawiedliwy i równy podział korzyści z tego płynących.
Więcej na stronie: www.fao.org/worldfoodsummit/