Dwusetna rocznica zwycięstwa rewolucji haitańskiej (1804 r.), która doprowadziła do powstania pierwszej w historii świata republiki czarnoskórych, stała się przyczynkiem do ogłoszenie przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych roku 2004 Międzynarodowym Rokiem Upamiętnienia Walki z Niewolnictwem i jego Zniesienia.
Niewolnictwo, czyli zawładnięcie jednostką, ujarzmienie jej i wykorzystywanie jako siły roboczej praktykowane było od starożytności. Znane było w Egipcie, Babilonie, Persji, Grecji i Cesarstwie Rzymskim. Handel czarnymi niewolnikami, który wzmógł się po odkryciu przez zachód Ameryki, był jedną z najdłużej praktykowanych i jednocześnie najtragiczniejszą formą niewolnictwa, określoną jednoznacznie jako zbrodnią przeciw ludzkości. Temat ten był poruszony podczas Światowej Konferencji przeciwko Rasizmowi, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Pochodnym Formom Nietolerancji, Durban, 31 sierpnia - 7 września 2001 r.
Proklamowanie Międzynarodowego Roku dla Upamiętnienia Walki z Niewolnictwem i jego Zniesienia ma na celu nie tylko upamiętnienie tej bezprecedensowej w dziejach świata tragedii, która dotknęła ok. 30 milionów deportowanych, ale również uświadomienie w jakim stopniu odcisnęła ona swoje piętno na rozwoju społecznym, kulturalnym i gospodarczym Europy, obu Ameryk oraz Karaibów. Jednak przede wszystkim ma skłonić do refleksji i uwrażliwić na wszystkie formy wyzysku, rasizmu, nietolerancji ujawniające się współcześnie.
UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury) przyjęło na siebie rolę koordynatora obchodów Międzynarodowego Roku dla Upamiętnienia Walki z Niewolnictwem i jego Zniesienia. Koncentrują się one wokół trzech celów:
- doprowadzenie do powszechnego uświadomienia tragedii jaką był handel czarnymi oraz niewolnictwo,
- uczczenie dwusetnej rocznicy proklamowania republik haitańskiej,
- mobilizowanie opinii publicznej przez uświadomienie ciągu wydarzeń, które złożyły się na zjawisko handlu ludźmi i niewolnictwa, oraz budzenie czujności wobec pojawiających się obecnie nowych form niewolnictwa.
Więcej Informacji:
2004 International Year to Commemorate the Struggle against Slavery and its Abolition