11 czerwca rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Jest to okazja, by przypomnieć, że celem sportu jest jednoczenie społeczeństw i kultur oraz propagowanie zdrowej rywalizacji. Sport pomaga przezwyciężać obojętność, a nawet pogardę, które zbyt często dzielą kraje i społeczeństwa. Przykładem na to, jak ważną rolę może odgrywać sport w społeczeństwie jest film pt. „Niepokonany”, który pokazuje jak Nelson Mandela posłużył się grą w rugby, aby opanować sytuację potencjalnego konfliktu i zbudować wspólną tożsamość narodową. Wybór Republiki Południowej Afryki na gospodarza Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2010 r., państwa które odrzuciło zinstytucjonalizowany rasizm w postaci Apartheidu, stwarza doskonałą okazję do ponowienia naszych wysiłków w zwalczaniu dyskryminacji i jej wszelkich form.
Jako ofiara rasizmu oraz kibic sportowy wzywam wszystkich, którzy uprawiają sport lub tylko obserwują zawody, aby wykorzystali Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej do podjęcia ogólnoświatowych działań przeciwko nietolerancji i rasizmowi. Nietolerancja i rasizm to plaga, która dotyka niezliczoną liczbę kobiet, mężczyzn i dzieci na całym świecie - należy się jej przeciwstawiać na każdym kroku.
Strach, nietolerancja i ksenofobia mogą być zwalczane dzięki zasadzie „fair play” i współpracy. Mają one zasadnicze znaczenie w takich grach zespołowych jak piłka nożna. Mistrzostwa Świata najlepiej pokazują, że piłka nożna potrafi połączyć miliony ludzi na całym świecie we wspólnym i radosnym kibicowaniu.
Niewątpliwie wszyscy mamy swoją ulubioną drużynę i życzymy jej zwycięstwa, ale nie zapominajmy, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej są również okazją do poznania historii, kultur i tradycji innych nacji. Takie doświadczenia wzbogacają wszystkich ludzi. Wspólna pasja do piłki nożnej zacieśnia więzy i poczucie dumy narodowej, pokazuje dążenie do doskonałości oraz uwalnia nasz instynkt rywalizacji.
Jednak bądźmy wyczuleni na rasizm i inne przejawy nietolerancji, które zatruwają sport, a w szczególności piłkę nożną. Podważają jej pozytywne przesłanie oraz budują złą opinię na jej temat. Zbyt często fani rywalizujących zespołów używają obraźliwych słów, a nawet przemocy, by oczerniać i atakować przeciwników. Niestety, nawet sami zawodnicy zachowują się w taki sam godny pożałowania sposób. Zawodowi piłkarze są słusznie zobligowani do zachowania najwyższych standardów sportowych, zgodnych z normami etycznymi i zasadami zawartymi w kodeksie FIFA - zawiera on klauzule o niedyskryminacji. Jednak zdarzało się, że bogate kluby i organizacje krajowe unikały surowych sankcji płacąc śmiesznie niskie kary za poważne rasistowskie incydenty podczas meczów.
Władze krajowych związków piłkarskich na całym świecie muszą poprzeć swoje deklaracje słowne konkretnymi i konsekwentnymi działaniami. Podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej należy szybko reagować na wszelkie przejawy rasizmu lub nietolerancji na stadionach, a potencjalni sprawcy powinni zostać ukarani.
Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej musi towarzyszyć wyraźne przesłanie, że nie ma miejsca dla rasizmu i nietolerancji w sporcie. Popieram stanowiska FIFA i UEFA – organizacje te opowiadają się za tolerancją, wdrażają programy i prowadzą kampanie przeciwko rasizmowi. Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) planuje podczas meczów ćwierćfinałowych wygłosić jednoznaczne oświadczenia przeciwko rasizmowi przed milionami ludzi na świecie. Kapitanowie drużyn odczytają deklaracje zachęcające zawodników, przedstawicieli rządów oraz kibiców do sprzeciwu wobec wszelkim formom rasizmu.
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej stwarzają doskonałą okazję maksymalnego wykorzystania sportu do edukacji stale powiększającego się grona kibiców oraz do przyciągania talentów, bez względu na pozycji społeczną czy sytuację życiową. Dla wielu biednych sportowców, piłka nożna stworzyła szansę na wyjście ze społecznego wykluczenia. Osiągnięcia zachęciły innych do pójścia ich śladami. W każdym społeczeństwie sportsmenki i sportsmeni odnoszący sukcesy są wzorami, ich zachowanie jest uważnie obserwowane a nawet naśladowane. Szczególnie młodzi ludzie łatwo ulegają zarówno pozytywnym jak i negatywnym przesłaniom przekazanym przez szanowane postacie, zwłaszcza bohaterów sportowych.
Ostatecznie prawdziwymi zwycięzcami tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej będą Ci, którzy uznają zasadę “fair play” i uczciwą rywalizację. Ci którzy okażą szacunek i tolerancję zarówno na boisku jak i poza nim. „Wykopmy” dyskryminację z boiska. Odrzućmy wykluczenie. Sprawmy żeby rasizm znalazł się na spalonym.