Raport „Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15-49 lat. Polska 2006” przygotowany został przez Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA), Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Instytut Matki i Dziecka i Ministerstwo Zdrowia. Raport ten jest pierwszym polskim raportem kompleksowo analizującym zagadnienia zdrowia kobiet w wieku prokreacyjnym w Polsce, których populacja wynosi obecnie niecałe 10 milionów.
Raport przedstawia:
- aktualną sytuację oraz politykę państwa w zakresie zdrowia prokreacyjnego w Polsce
- przeszkody i bariery w rozwoju i wdrażaniu programów poprawy zdrowia prokreacyjnego oraz pozyskiwania niezbędnych wskaźników do jego monitorowania
- obszary badań, które powinny być jak najszybciej rozpoczęte, aby wiedza i informacja na temat stanu zdrowia prokreacyjnego była pełniejsza i bardziej aktualna
- przykłady najlepszych praktyk (doświadczeń) we wdrażaniu programów poprawy zdrowia prokreacyjnego
- działania umożliwiające poprawę stanu zdrowia prokreacyjnego i dostęp do usług w tym zakresie w Polsce.
Analizie poddana została sytuacja demograficzna i zdrowotna kobiet i ich dzieci, zachowania seksualne, planowanie rodziny, niepłodność, przerywanie ciąży, zakażenia przenoszone drogą płciową, w tym HIV/AIDS, opieka nad kobietą podczas ciąży i porodu (zgony matek i umieralność okołoporodowa), zakażenia perinatalne, zachowania prokreacyjne nastolatek oraz rak szyjki macicy i inne nowotwory u kobiet. Wszystkie informacje i wskaźniki w Raporcie przedstawiane są porównawczo w odniesieniu do sytuacji w Unii Europejskiej. Raport skierowany jest do decydentów polityki zdrowotnej i wszystkich zainteresowanych polityką zdrowotną w Polsce.
Głównym celem Raportu jest pokazanie priorytetów, jakimi powinni kierować się politycy i decydenci w dziedzinie zdrowia prokreacyjnego w Polsce oraz zarekomendowanie najważniejszych działań warunkujących poprawę dostępu do wysokiej jakości usług w tym zakresie.
Więcej informacji:
Beata Balińska
(e-mail: beata.balińska@undp.org), UNDP w Polsce, tel.: (22) 825-92-45.
Zobacz:
Raport „Zdrowie kobiet w wieku prokreacyjnym 15-49 lat. Polska 2006”