25 września odbędzie się specjalne spotkanie zwołane przez przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ na temat stanu realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Podczas spotkania Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon przedstawi swój raport pt. "Godne Życie Dla Wszystkich". Zgromadzenie Ogólne zwróciło się do Sekretarza Generalnego z prośbą o przygotowanie corocznych raportów na temat postępów w realizacji Milenijnych Celów Rozwoju do roku 2015, oraz o przedstawienie rekomendacji dotyczących dalszych kroków zmierzających do opracowania agendy rozwoju poza 2015 rok. Poniżej znajduje się omówienie raportu.
- Społeczność międzynarodowa uznała, że podejmowanie wysiłków na rzecz zapewnienia pokoju, dostatniego i godnego życia, sprawiedliwości, zrównoważonego rozwoju oraz wyeliminowania ubóstwa jest nie cierpiącą zwłoki koniecznością.
- Znajdujemy się w historycznym momencie. Nasze pokolenie może wyeliminować ubóstwo i obrać kurs na zrównoważony rozwój naszej planety - zanim będzie na to za późno.
- Raport przedstawia w zarysie szeroką wizję Sekretarza Generalnego ONZ, zmierzającą do wzmożenia i pobudzenia wysiłków na rzecz wyeliminowania ubóstwa oraz osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i inkluzywnego wzrostu gospodarczego. Raport omawia wyzwania współczesnego świata, który uległ radykalnym przemianom w przeciągu pierwszych 13 lat nowego milenium.
- Powstały nowe, wschodzące gospodarki, a nowoczesne technologie przekształcają nasze życie. Nowa era wymaga nowej wizji i wrażliwej globalnej struktury.
- 193 państwa członkowskie ONZ zmagają się z gwałtownymi zmianami i dążąc do rozwoju przyspieszają wysiłki na rzecz redukcji ubóstwa oraz pracują nad powstaniem nowej międzynarodowej agendy rozwoju dla świata.
- ONZ jest w trakcie reorganizacji swoich działań, aby sprostać oczekiwaniom ludzi żyjącym w naszym zmieniającym się świecie. Organizacja podjęła niespotykane dotąd przedsięwzięcie i zapytała mieszkańców na całym świecie, co budzi ich największy niepokój. Ponad milion ludzi podzieliło się swoimi opiniami.
- Sekretarza Generalnego zwraca uwagę na fakt, że Milenijne Cele Rozwoju zainspirowały i zmobilizowały liczne grupy i pojedyncze osoby do walki z rozmaitymi przejawami ubóstwa. Podjęte działania pozwoliły osiągnąć nadzwyczajny postęp w rozwoju ludzkości.
- Osiągnięto znaczny postęp w wielu obszarach: więcej dzieci chodzi do szkoły; mniej dzieci umiera przed osiągnięciem piątego roku życia. Zmniejszyła się umieralność okołoporodowa kobiet. Jednak należy zwiększyć wysiłki, by osiągnąć wszystkie wyznaczone Milenijne Cele Rozwoju.
- Postęp i korzyści osiągnięte w ostatniej dekadzie są obecnie zagrożone z powodu zmian klimatycznych. Emisja dwutlenku węgla wzrosła o 46 procent w porównaniu z 1990 rokiem. Nadal notujemy postępującą utratę różnorodności biologicznej, a degradacja gleby, pustynnienie, zakwaszanie oceanów oraz wymieranie gatunków i wyręb lasów przebiega w alarmującym tempie.
- Doświadczenie zdobyte przy realizacji Milenijnych Celach Rozwoju pokazuje, że wyznaczanie uniwersalnych celów skutecznie mobilizuje do podejmowania wspólnych działań. Uczestnicy konferencji Rio+20 zgodzili się wyznaczyć “cele zrównoważonego rozwoju”, które będą “spójne i zostaną uwzględnione w agendzie rozwoju po 2015 roku”. Te cele z całą pewnością będą mieć szerszy zakres niż Milenijne Cele Rozwoju, gdyż muszą uwzględnić nowe wyzwania i obawy.
- Realizacja Milenijnych Celów Rozwoju ukazała które działania są skuteczne, a jakie nie. Poczucie silnej własności narodowej i dobrze przeprowadzone polityki, które wspierają prężny i inkluzyjny wzrost gospodarczy, przyczyniają się do uzyskania wymiernych korzyści.
- Koniecznymi elementami zrównoważonego rozwoju są: inkluzyjny wzrost gospodarczy, przyzwoite zatrudnienie i płaca, a także celowe inwestycje w systemy ochrony zdrowia, zwalczanie chorób, zapewnienie edukacji, budowa infrastruktury, podniesienie produktywności rolnictwa.
- Naszym głównym priorytetem pozostaje wypełnienie obietnic i wywiązanie się z zobowiązań związanych z Milenijnymi Celami Rozwoju. Musimy skupić się na tych Celach, których realizacja w najsłabiej rozwiniętych krajach najbardziej odbiega od przyjętych założeń. Pomyślna realizacja Milenijnych Celów Rozwoju będzie stanowić podstawę, na bazie której powstanie następna agenda rozwoju.
- Pozostało mniej niż 1000 dni do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju w 2015 roku. Wiele obszarów wymaga przyspieszonego postępu i podjęcia śmielszych działań. Co ósma osoba na świecie głoduje. Umieralność okołoporodowa kobiet jest zbyt wysoka, a przecież możemy temu zapobiec. Ponad 2,5 miliarda ludzi nie ma dostępu do ulepszonych warunków sanitarnych. Nadal istnieją nierówności i dysproporcje zarówno pomiędzy krajami, jak i w samych państwach. Kurczące się zasoby to poważny problem, mamy coraz mniej lasów, zagrożone są gatunków i zasoby rybne, a świat nękają zmiany klimatyczne.
- Sekretarz Generalny stoi na stanowisku, że agenda rozwoju po 2015 r. powinna zawierać takie cele, które będą odnosić się zarówno do uwarunkowań globalnych, jak i lokalnych. Powinny one być wymierne i mieć uniwersalny charakter, tak by wszystkie kraje mogły je zrealizować.
- Kluczowymi elementami tworzonej agendy rozwoju po 2015 r. są:
- uniwersalność - pozwoli zaangażować się wszystkim krajom rozwiniętych i rozwijającym się oraz nie pozostawi nikogo w tyle;
- zrównoważony rozwój – umożliwi walkę z wzajemnie powiązanymi wyzwaniami, jakie stoją przed całym światem, np. likwidacją skrajnego ubóstwa we wszystkich jego przejawach;
- inkluzyjne przemiany gospodarek – zapewnią przyzwoita pracę, rozwój zrównoważonej technologii, przejście do zrównoważonych modeli konsumpcji i produkcji;
- pokój i właściwe rządzenie - oparte na praworządności i silnych instytucjach, które ułatwiają rozwój lub powstają w jego wyniku;
- nowe globalne partnerstwo - uwzględniające wspólne interesy, różne potrzeby i współodpowiedzialność, co zapewni zaangażowanie i środki, by wprowadzić w życie nową wizję;
- bycie gotowym na przemiany – ma zapewnić, że społeczność międzynarodowa posiada odpowiednie instytucje i narzędzia na poziomie krajowym, przy pomocy których zostaną pokonane trudności w trakcie wdrażania nowej agendy rozwoju. - W swoim raporcie Sekretarz Generalny wzywa państwa i społeczność międzynarodową do:
- zrobienia wszystkiego, co możliwe, by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju;
- przyjęcia uniwersalnej agendy po 2015 roku, opierającej się na zrównoważonym rozwoju;
- podejmowania spójnych i efektywnych działań wspierających nową agendę rozwoju;
- sporządzenia jasnej mapy drogowej dla rozwoju świata po 2015 roku.
http://www.un.org/millenniumgoals/pdf/A%20Life%20of%20Dignity%20for%20All.pdf