W tym roku celebrujemy trzydziestą rocznicę Międzynarodowego Dnia Pokoju. Temat przewodni tegorocznego Dnia to “Pokój i Demokracja: niech świat usłyszy Twój głos”.
Preambuła do Karty Narodów Zjednoczonych stwierdza, że Organizacja została powołana po to, by zapobiegać i rozwiązywać konflikty międzynarodowe oraz budować kulturę pokoju na świecie.
Pokój i demokracja są ze sobą nierozwiązalnie połączone. Razem tworzą podwaliny pomyślności świata. Zasady demokracji zostały zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, by stworzyć odpowiednie warunki dla funkcjonowania praw politycznych oraz swobód obywatelskich.
W ostatnich miesiącach na świecie mają miejsce niezwykłe wydarzenia, które dobrze obrazują temat przewodni tegorocznego Międzynarodowego Dnia Pokoju. Młode kobiety i mężczyźni manifestują siłę solidarności, wspólnie demonstrują i nawołują do poszanowania godności i praw człowieka. Ta potężna siła zawiera potencjał budowania pokojowej i demokratycznej przyszłości. Ty też zabierz głos!
Jest wiele sposobów uczestniczenia w demokratycznych praktykach, na przykład partycypowanie w dialogach dotyczących tworzenia konstytucji, promowanie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, domaganie się równego statusu kobiet i mężczyzn, zwalczanie dyskryminacji, promowanie edukacji w zakresie praw obywatelskich oraz zachęcanie do udziału w wyborach.
21 września, kiedy to cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Pokoju, jest okazją do organizowania wydarzeń oraz podejmowania realistycznych i pożytecznych działań uwydatniających znaczenie pokoju i demokracji.