Porozumienie w sprawie Paktu jest mocnym oświadczeniem o zaangażowaniu krajów w Organizację Narodów Zjednoczonych, system międzynarodowy i prawo międzynarodowe. Przywódcy przedstawili jasną wizję międzynarodowego systemu, który może spełnić swoje obietnice, jest bardziej reprezentatywny dla dzisiejszego świata i czerpie z energii oraz wiedzy fachowej rządów, społeczeństwa obywatelskiego i innych kluczowych partnerów. „Pakt dla przyszłości, Globalny pakt cyfrowy i Deklaracja na rzecz przyszłych pokoleń otwierają drzwi nowym możliwościom i niewykorzystanym szansom” — powiedział Sekretarz Generalny podczas swojego wystąpienia na otwarciu Szczytu przyszłości. Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego zauważył, że Pakt „położy podwaliny pod zrównoważony, sprawiedliwy i pokojowy porządek globalny dla wszystkich ludzi i narodów”.
Pakt obejmuje szeroki zakres kwestii, w tym pokój i bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój, zmiany klimatu, współpracę cyfrową, prawa człowieka, kwestie płci, młodzieży i przyszłych pokoleń oraz transformację globalnego zarządzania. Kluczowe osiągnięcia Paktu obejmują:
W obszarze pokoju i bezpieczeństwa
- Najbardziej postępowe i szczegółowe zobowiązanie do reformy Rady Bezpieczeństwa od lat 60. XX wieku, obejmujące plany zwiększenia skuteczności i reprezentatywności Rady, w tym priorytetowego zajęcia się kwestią niedostatecznej reprezentacji Afryki.
- Pierwsze wielostronne zobowiązanie do rozbrojenia nuklearnego od ponad dekady, z wyraźnym zobowiązaniem do całkowitego wyeliminowania broni jądrowej.
- Porozumienie mające na celu wzmocnienie międzynarodowych ram regulujących przestrzeń kosmiczną, obejmujące jasne zobowiązanie do zapobiegania wyścigowi zbrojeń w przestrzeni kosmicznej oraz konieczność zapewnienia, że wszystkie kraje będą mogły czerpać korzyści z bezpiecznej i zrównoważonej eksploracji przestrzeni kosmicznej.
- Kroki mające na celu uniknięcie przekształcania nowych technologii w broń i ich niewłaściwego wykorzystywania, np. śmiercionośnej broni autonomicznej, oraz potwierdzenie, że do wielu z tych nowych technologii należy stosować przepisy prawa wojennego.
W obszarze zrównoważonego rozwoju, klimatu i finansowaniu rozwoju
- Cały Pakt ma na celu przyspieszenie realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.
- Najbardziej szczegółowe porozumienie, jakie kiedykolwiek zawarto w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie konieczności reformy międzynarodowej architektury finansowej, aby lepiej reprezentowała i służyła krajom rozwijającym się, obejmujące:
- zapewnienie krajom rozwijającym się większego wpływu na sposób podejmowania decyzji w międzynarodowych instytucjach finansowych:
- mobilizację większego finansowania ze strony wielostronnych banków rozwoju w celu pomocy krajom rozwijającym się w zaspokajaniu ich potrzeb rozwojowych;
- przegląd struktury długu państwowego w celu zapewnienia, że kraje rozwijające się będą mogły zaciągać pożyczki w sposób zrównoważony, aby inwestować w swoją przyszłość, przy współpracy z MFW, ONZ, G20 i innymi kluczowymi podmiotami;
- wzmocnienie globalnej sieci zabezpieczeń finansowych w celu ochrony najuboższych w przypadku wstrząsów finansowych i gospodarczych poprzez konkretne działania podejmowane przez MFW i państwa członkowskie;
- przyspieszenie działań mających na celu rozwiązanie problemu zmiany klimatu, m.in. przez zapewnienie większego finansowania na pomoc krajom w dostosowaniu się do zmiany klimatu i inwestowaniu w energię odnawialną.
- Udoskonalenie sposobu pomiaru postępu ludzkości, wykraczające poza PKB i pozwalające uwzględnić dobrostan człowieka i planety oraz zrównoważony rozwój.
- Zobowiązanie do rozważenia sposobów wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania dla zamożnych osób fizycznych.
- W kwestii zmian klimatycznych potwierdzenie konieczności utrzymania wzrostu temperatury globalnej na poziomie 1,5 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz odejścia od paliw kopalnych w systemach energetycznych w celu osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r.
W obszarze współpracy cyfrowej
- Globalny pakt cyfrowy, stanowiący załącznik do Paktu dla przyszłości, jest pierwszym kompleksowym globalnym dokumentem ramowym na rzecz współpracy cyfrowej i zarządzania sztuczną inteligencją.
- Ideą Paktu cyfrowego jest zobowiązanie do projektowania, używania i zarządzania technologią dla dobra wszystkich. Obejmuje to zobowiązania światowych liderów do:
- połączenia wszystkich ludzi, szkół i szpitali z internetem;
- zakotwiczenia współpracy cyfrowej w zakresie praw człowieka i prawa międzynarodowego;
- stworzenia bezpiecznej przestrzeni online dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci, poprzez działania rządów, firm technologicznych i mediów społecznościowych;
- zarządzania sztuczną inteligencją przy użyciu planu działania obejmującego Międzynarodowy Panel Naukowy i Globalny Dialog Polityczny na temat AI;
- uczynienia danych bardziej otwartymi i dostępnymi, poprzez umowy dotyczące otwartych źródeł danych, modeli i standardów;
- jest to również pierwsze globalne zobowiązanie dotyczące zarządzania danymi, które umieszcza je w programie działań ONZ i nakłada na kraje obowiązek podjęcia konkretnych działań do 2030 r.
W obszarze młodzieży i przyszłych pokoleń
- Pierwsza w historii Deklaracja na rzecz przyszłych pokoleń, zawierająca konkretne kroki mające na celu uwzględnienie przyszłych pokoleń w procesie decyzyjnym, w tym ewentualne powołanie Wysłannika ds. przyszłych pokoleń.
- Zaangażowanie na rzecz zapewnienia młodym ludziom możliwości uczestniczenia w decyzjach kształtujących ich życie, szczególnie na szczeblu globalnym.
W obszarze prawa człowieka i płci
- Wzmocnienie działalności ONZ na rzecz praw człowieka, równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet.
- Wyraźne wezwanie do ochrony obrońców praw człowieka.
- Silne podkreślenie znaczenia zaangażowania innych interesariuszy w globalne zarządzanie, w tym władz lokalnych i regionalnych, społeczeństwa obywatelskiego, sektora prywatnego i innych.
W całym Pakcie i jego załącznikach zawarto postanowienia dotyczące działań następczych, aby zapewnić wdrożenie podjętych zobowiązań.
Przebieg Szczytu
Przebieg Szczytu i Pakt zostały wzbogacone dzięki wkładowi milionów głosów i tysięcy interesariuszy z całego świata. Szczyt zgromadził ponad 4000 osób: głów państw i rządów, obserwatorów, organizacji międzyrządowych, systemu ONZ, społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych. W ramach szerszego nacisku na zwiększenie zaangażowania różnych podmiotów formalny Szczyt poprzedziły Dni Akcji w dniach 20–21 września, które przyciągnęły ponad 7000 osób reprezentujących wszystkie grupy społeczne. Dni Akcji charakteryzowały się silnymi zobowiązaniami do działania ze strony wszystkich interesariuszy, a także deklaracjami w wysokości 1,05 miliarda dolarów na rzecz promowania integracji cyfrowej.
###
Więcej informacji: https://www.un.org/en/summit-of-the-future
Kontakt dla mediów
Francyne Harrigan, United Nations Department of Global Communications | harriganf@un.org
Stefania Piffanelli, Executive Office of the Secretary-General, United Nations | piffanelli@un.org
Jackquelyn Kay Topacio, Executive Office of the Secretary-General, United Nations | jackquelyn.topacio@un.org