„Pożywne ziarna dla zrównoważonej przyszłości” – to hasło wyraźnie podkreśla ogromne znaczenie suchych nasion roślin strączkowych w naszym świecie. Mają one istotny wpływ na redukcję głodu i niedożywienia, zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego oraz poprawę ludzkiego zdrowia i stanu środowiska. Plony roślin strączkowych, takich jak soczewica, fasola, groch i ciecierzyca, są istotnym źródłem białek roślinnych i aminokwasów.
Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ
Międzynarodowy Rok Suchych Nasion Roślin Strączkowych jest okazją do podniesienia świadomości na temat znaczenia tych nasion i korzyści z nich płynących. Obchody Roku zbiegły się z rozpoczęciem realizacji globalnych Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają przekształcić świat na lepsze. Hasło Roku dokładnie wpisuje się w założenia Celów.
Każdy może przyłączyć się do obchodów Roku: pojedyncze osoby, organizacje rządowe i pozarządowe, instytucje, szkoły, uczelnie, placówki edukacyjne, domy kultury, młodzież działająca w kołach i klubach naukowych, środowisko akademickie i naukowe, biznes oraz media.
Zapraszamy na stronę http://www.unic.un.org.pl/un/mi%C4%99dzynarodowy-rok-suchych-nasion-roslin-straczkowych, która omawia znaczenie roślin strączkowych dla świata i zadania Międzynarodowego Roku Roślin Strączkowych.