W 1905 roku, Albert Einstein przedstawił światu trzy fundamentalne prawa fizyki: teorię względności, teorię kwantową i teorię ruchu Browna. W 2005 r. mija 100 rocznica "Roku cudu", jak mówi się o okresie, w którym zostały dokonane odkrycia tego wybitnego naukowca. Miały one ogromny wpływ na rozwój wszystkich dziedzin współczesnej fizyki.
Międzynarodowy Rok Fizyki ma na celu poszerzenie świadomości o znaczeniu i roli, jaką nauka ta odgrywa w dzisiejszym świecie. Dzięki fizyce zgłębiamy wiedzę o naturze. Postępujące osiągnięcia w technologii mają olbrzymi wpływ na społeczeństwo. Fizycy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego państw i dobrobytu ludzi. Fakt ten pozostaje jednak niedoceniony. Osoby, które zajmują się fizyką posiadają wyjątkowe umiejętności rozwiązywania problemów i wiedzę przydatną dla wielu dziedzin życia gospodarczo-społecznego. Każdy kraj potrzebuje specjalistów, którzy dobrze poruszają się w obszarach zaawansowanej techniki.
Podczas 58 sesji Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję ogłaszającą rok 2005 Międzynarodowym Rokiem Fizyki. Podczas swej 32 sesji, obchody Roku poparła Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Objęła również przewodnictwo nad obchodami oraz podjęła współpracę z Międzynarodową Unią Fizyki Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Physics - IUPAP).
Międzynarodowy Rok Fizyki obchodzony jest na całym świecie. Ponad 25 państw potwierdziło w nim swój czynny udział, w tym także Polska.
W ramach obchodów Roku przewidziane są między innymi spotkania i dyskusje poświęcone sytuacji fizyków w krajach rozwijających się. Jednym z tematów spotkań są stojące przed nimi wyzwania związane z brakiem możliwości rozwoju i środków na działalność. Do podjęcia działań w ramach obchodów Roku zachęca się również stowarzyszenia naukowe i nauczycieli.
Zobacz również: International Year of Physics