29 maja po raz pierwszy na świecie obchodzony jest Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Dzień ten został ustanowiony rezolucją 57/129 Zgromadzenia Ogólnego w 2002 roku w celu złożenia hołdu „wszystkim mężczyznom i kobietom uczestniczącym dziś i w przeszłości w operacjach pokojowych ONZ, jak również oddanie czci pamięci tym, którzy w sprawie pokoju oddali życie”.
Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ nawiązuje do powstania pierwszej misji pokojowej. 29 maja 1948 r. rozpoczęła działalność Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Nadzorowania Rozejmu - UNTSO. Do Palestyny udała się grupa nieuzbrojonych obserwatorów wojskowych.
W dniu gdy cały świat obchodzi to święto, uczestnicy 14 misji pokojowych na trzech kontynentach wypełniają przydzielone im obowiązki obserwatorów wojskowych, sędziów i oskarżycieli, policjantów cywilnych, ekonomistów, szkoleniowców i ekspertów rozbrojeniowych. W skład misji wchodzi personel administracji, pracownicy zajmujący się ochroną praw człowieka i pomocą humanitarną. Inni wykonują bardziej tradycyjne dla misji pokojowych zadania związane z monitorowaniem rozejmów i stref buforowych.
"Istnieją dwa zagrożenia dla międzynarodowej społeczności dążącej do pokoju i bezpieczeństwa" – powiedział Sekretarz Generalny. "Pierwsze to trudności związane z osiągnięciem wspólnego stanowiska, czego świadectwem są ostatnie wydarzenia w Iraku. Drugim zagrożeniem jest obojętność. Kryzysy wybuchają a ludzie giną nie z powodu wielkich konfliktów, lecz w wyniku obojętności ludzkiej. Uczestnicy misji pokojowych wykonują trudne i niezwykle ważne zadania w różnych częściach świata. Praca ta jest często niedoceniana przez media. Potrzebujemy więcej osób pracujących w misjach pokojowych, zwiększenia środków materialnych i finansowych oraz jasno sformułowanych mandatów. Przykładem tego jest misja pokojowa w Demokratycznej Republice Konga. Dbając o zwiększenie wsparcia dla wysłanników misji pokojowych ONZ należy podkreślić ich ogromną rolę, to dzięki nim dokonują się zmiany na świecie."
W nagranym na wideo przesłaniu, Sekretarz Generalny, Kofi Annan podkreślił, że „misje pokojowe ONZ będą kontynuowane, lecz nie są w stanie zakończyć wojen. Mogą jednak zapobiec walkom. Dzięki temu jest czas i miejsce na rozwiązywanie konfliktów. Misje te są szansą dla pokoju”.
29 maja b.r. o godzinie 15.30 podczas specjalnej ceremonii honorowej w audytorium Biblioteki im. Dag’a Hammerskjöld’a w siedzibie głównej ONZ, Asystent Sekretarza Generalnego, ds. Operacji Pokojowych, Hedi Annabi, odda cześć poległym w służbie pokoju w 2002 roku.
Podsekretarz Generalny ds. Operacji Pokojowych, Jean-Marie Guéhenno, uczci ten dzień w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUC) w Afryce.
Tablice pamiątkowe z nazwiskami uczestników misji pokojowych ONZ poległych w 2002 roku – zarówno cywili jak i wojskowych – są wystawione w siedzibie głównej ONZ. W ciągu minionych 55 lat w misjach pokojowych śmierć poniosło 1819 wysłanników ONZ.