światowy szczyt społeczeństwa informacyjnegoGenewa 10 - 12 grudnia 2003 r. Tunis 16 - 18 listopada 2005 r.
|
Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego
Genewa 10 - 12 grudnia 2003 r.
"Na naszych oczach dokonuje się historyczna zmiana naszego stylu życia, sposobu, w jaki uczymy się, porozumiewamy, pracujemy i prowadzimy interesy. Nie możemy pozostać bierni wobec niej, lecz powinniśmy sami kształtować naszą przyszłość. Postęp technologiczny stworzył erę informacyjną, a zbudowanie społeczeństwa informacyjnego jest naszym zadaniem.
Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego stanowi wyjątkowe wydarzenie. Podczas gdy inne światowe konferencje koncentrują się na globalnych zagrożeniach, uczestnicy tego szczytu rozważą najlepsze sposoby wykorzystania nowego, światowego zasobu, jakim jest informacja."
Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego
Tunis 16 - 18 listopada 2005 r.
"Głównym celem Światowego Szczytu Społeczeństwa Informacyjnego, który odbędzie się w przyszłym miesiącu w Tunisie, jest zapewnienie ubogim krajom możliwości czerpania w pełni z korzyści, jakie nowe technologie informatyczne i komunikacyjne niosą dla rozwoju społeczno - gospodarczego. Jednakże im bliżej spotkania tym bardziej rośnie liczba błędnych informacji o Szczycie.
Jednym z takich twierdzeń coraz częściej ostatnio powtarzanych jest to, że Organizacja Narodów Zjednoczonych chce "przejąć", nadzorować lub w inny sposób kontrolować Internet. Mija się to z prawdą. ONZ nie chce zawładnąć internetem, chce jedynie zapewnić, by miał on globalny zasięg. To pragnienie wpisuje się w ideę Szczytu.
Oczekuje się, że kwestia Internetu wzbudzi wielkie emocje. W czasie swojego krótkiego istnienia Internet spowodował głębokie, a nawet rewolucyjne zmiany w dziedzinach takich jak ochrona zdrowia, oświata, dziennikarstwo i polityka. W działaniach ONZ na rzecz rozwoju mieliśmy okazję zaobserwować jedynie pierwsze oznaki ogromnych korzyści jakie zapewnia Internet: dla ofiar kataklizmów - szybszą i lepiej skoordynowaną pomoc; dla ubogich osób mieszkających na odległych terenach - dostęp do ratującej życie informacji medycznej, a dla ludzi zniewolonych przez represyjne rządy - dostęp do nieocenzurowanej informacji oraz możliwość przedstawienia swoich krzywd i zaapelowania o pomoc."