18 listopada 2004 r. |
Otwarcie obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu 2005 na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Symbolicznego otwarcia Giełdy dokonał Grzegorz Galusek, Prezes Centrum Organizacji Pożyczkowych
w Europie Środkowej i Wschodniej (Microfinance Centre in Central and Eastern Europe) oraz pan Piotr Stefaniuk, właściciela firmy "Craison", klient Funduszu Mikro Sp. z o.o., największej instytucji mikropożyczkowej w Polsce. W otwarciu tym udział wzięły cztery największe instytucje mikropożyczkowe działające
w Polsce: Fundacja Wspomagania Wsi, Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, Fundusz Mikro i Inicjatywa Mikro.
|
1 marca 2005 r. |
Utworzenie Komitetu Krajowego Obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu 2005. Komitet został powołany, aby promować ideę mikrokredytów, mikrofinansów i przedsiębiorczości, szerzyć wiedzę na ich temat oraz koordynować inicjatywy podejmowane w związku z obchodami Międzynarodowego Roku Mikrokredytu 2005.
|
26 - 28 maja 2005 r. |
VIII Konferencja Instytucji Mikrofinansowych regionu Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów byłego ZSRR. Konferencja, która odbędzie się w Bukareszcie, organizowana jest przez Centrum Organizacji Pożyczkowych (Microfinance Centre: www.mfc.org.pl). Temat konferencji: "Sukces Mikrofinansów: Jak Wykorzystać ten Sukces dla Maksymalizacji Korzyści dla Klientów?"
W konferencji weźmie udział ok. 400 praktyków z sektora mikrofinansowego
z regionu, polityków zainteresowanych rozwojem mikrofinansów, przedstawicieli instytucji naukowych i donorskich z całego świata, inwestorów oraz ekspertów mikrofinansowych. Na konferencji omawiane będą m.in. standardy dla sektora mikrofinansowego, innowacyjne metody pracy w sektorze, rozwój prawa mikrofinansowego oraz wiele innych tematów. Sesje plenarne oraz warsztaty prowadzone będą w języku angielskim i rosyjskim.
|
1 czerwca 2005 r. |
Konferencja prasowa Funduszu Mikro z okazji obchodów 10-lecia utworzenia FM, największej instytucji mikropożyczkowej w Polsce, utworzonej w 1994 roku przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (PAEF), który do realizacji programu wspierania mikro-przedsiębiorczości w Polsce przeznaczył 20 milionów USD.
Fundusz Mikro współpracuje z przeszło 33 tysiącami małych przedsiębiorstw
z terenu całej Polski ułatwiając im dostęp do finansowania niezbędnego do rozwoju i tworzenia małych firm. Kwota wypłaconych do dziś pożyczek, nie większych niż 8.000 złotych, wynosi ponad 500 mln. PLN.
|
czerwiec 2005 r. |
Finał Konkursu na przygotowanie najlepszego komiksu, ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi. Konkurs zorganizowany jest pod patronatem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) i ING Bank Śląski.
Konkurs ma na celu promowanie aktywności gospodarczej mieszkańców terenów wiejskich i małych miast, wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości oraz kształtowanie postaw przedsiębiorczych.
|
lipiec 2005 r. |
Rozpoczęcie badania popytowego, dotyczącego dostępności usług finansowych dla ludzi ubogich oraz mikroprzedsiębiorców. Badanie to wykonane zostanie na zlecenie Centrum Organizacji Pożyczkowych ( www.mfc.org.pl)
|
październik 2005 r. |
Forum Polityki Mikrofinansowej w dla krajów byłego ZSRR odbędzie się
w Krakowie. Uczestnicy Forum to wysokiej rangi politycy oraz przedstawiciele banków centralnych z krajów WNP, zajmujący się stanowieniem otoczenia prawnego dla instytucji mikrofinansowych oraz, w niektórych przypadkach, sprawami nadzoru.
W czasie Forum omawiane będą kluczowe kwestie z zakresu stanowienia otoczenia prawnego, regulacji oraz nadzoru instytucji mikrofinansowych. Omówione zostaną również główne bariery w rozwoju instytucji mikrofinansowych.
W ramach Forum odbędą się liczne seminaria oraz panele dyskusyjne
z udziałem ekspertów z dziedziny prawa mikrofinansowego. Organizatorem tego wydarzenia jest Centrum Organizacji Pożyczkowych (Microfinance Cetnre: www.mfc.org.pl)
|
listopad - grudzień miesiącami mikroprzedsiębiorczości
|
8 listopada 2005 r. |
Konkurs Mikroprzedsiębiorca Roku 2005
Finał konkursu organizowanego przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga
i Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) w Polsce.
Główną ideą przyświecającą konkursowi jest promocja i wspomaganie mikroprzedsiębiorczości oraz zachęcanie społecznie odpowiedzialnych inwestorów do finansowania zarówno mikroprzedsiębiorstw jak i instytucji mikrofinansujących.
Konkurs jest częścią międzynarodowego programu Global Microentrepreneurship Awards realizowanego przez UNDP i Citigroup Foundation w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu.
|
listopad 2005 r. |
Konferencja prasowa Komitetu Krajowego Obchodów Międzynarodowego Roku Mikrokredytu 2005, na której zaprezentowane zostaną m.in. wyniki badania popytowego.
|
8 grudnia 2005 r.
|
Finał Pierwszej Edycji Konkursu "Produkt MikroFirmy 2005" odbędzie się
w Hotelu Bristol. Konkurs organizowany jest pod patronatem Funduszu Mikro oraz Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
Celem Konkursu jest promowanie mikroprzedsiębiorczości w Polsce poprzez nagrodzenie mikroprzedsiębiorców wytwarzających produkty, które dzięki swojej wysokiej jakości, walorom użytkowym i technologicznym pokażą, że innowacja
i jakość nie zależą od wielkości firmy.
Zostaną też nagrodzeni mikroprzedsiębiorcy w kategorii na najciekawszy życiorys.
W Konkursie będą mogli uczestniczyć mikroprzedsiębiorcy z całego kraju.
Gościem Honorowym Targów będzie Prof. Leszek Balcerowicz, który od samego początku wspierał działalność Funduszu Mikro, największej instytucji mikropożyczkowej w Polsce.
Do uczestnictwa w Gali zostaną zaproszeni znamienici polscy i zagraniczni goście
ze świata biznesu, administracji państwowej oraz instytucje wspierające rozwój przedsiębiorczości w Polsce.
|