Raport Sekretarza Generalnego ONZ "Dotrzymać obietnicy"

Pozostało tylko pięć lat do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju. Podczas Szczytu ONZ, który odbędzie się w Nowym Jorku w dniach 20 - 22 września, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon wezwie przywódców światowych do przyjęcia planu działań przyspieszającego postęp w osiąganiu Celów.

"Nie możemy zawieść miliardów istot ludzkich, które z ufnością spoglądają na społeczność międzynarodową mając nadzieję na spełnienie obietnic zawartych w Deklaracji Milenijnej dążących do budowy lepszego świata. Spotkajmy się we wrześniu, by dotrzymać obietnicy" stwierdza Ban Ki-moon w swoim raporcie "Dotrzymać obietnicy" ("Keeping the Promise") opublikowanym w marcu 2010 r.

Raport będzie przedmiotem debat podczas wrześniowego Szczytu. Na jego podstawie zostanie opracowany plan działania. Wymienia już podjęte działania, które przysłużyły się do sukcesu, podkreśla niepowodzenia, omawia wyzwania i szanse. Zawiera również rekomendacje mające na celu przyspieszenie osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju w ciągu kolejnych pięciu lat. Przed sesją ukażą się kolejne dokumenty: aneks statystyczny do raportu Sekretarza Generalnego ONZ; dane statystyczne dotyczące postępów w zakresie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju; opracowanie omawiające niepowodzenia we współpracy międzynarodowej.

"Świat posiada wiedzę i środki, by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju," stwierdza w raporcie "Dotrzymać obietnicy" Ban Ki-moon odnosząc się do celów wymienionych w Deklaracji Milenijnej z 2000 r. dotyczących znacznego wyeliminowania skrajnego ubóstwa, głodu, chorób, umieralności dzieci i matek oraz innych zagrożeń do 2015 roku.

Nie osiągnięcie Celów "byłoby niewybaczalną porażką, zarówno moralną jak i rzeczywistą," mówi Sekretarz Generalny ONZ. "Jeżeli zawiedziemy, globalne zagrożenia takie jak: brak stabilności, przemoc, epidemie, degradacja środowiska, niekontrolowany wzrost populacji, znacznie zwiększą się."

Niejednolity obraz

Raport "Dotrzymać obietnicy" stwierdza, że niektóre kraje odniosły znaczący sukces w zwalczaniu skrajnego ubóstwa i głodu, zwiększeniu dostępu do edukacji oraz poprawie opieki zdrowotnej nad dziećmi, zwiększeniu dostępności do czystej wody, wzmocnieniu kontroli nad ograniczeniem malarii, gruźlicy i innych zaniedbanych chorób tropikalnych, oraz zapewnieniu lepszej dostępności do leków dla chorych na AIDS.

Te sukcesy zostały osiągnięte w niektórych z najbiedniejszych krajów, co pokazuje, że przy odpowiedniej polityce, wystarczającym poziomie inwestycji i międzynarodowym wsparciu Milenijne Cele Rozwoju są możliwe do osiągnięcia.

Jednakże postęp następował w sposób nierównomierny i o ile wysiłki nie zostaną zwiększone, w wielu krajach niektóre Cele nie zostaną osiągnięte. Najbardziej zagrożone są kraje najsłabiej rozwinięte, śródlądowe kraje rozwijające się, małe państwa położone na wyspach, kraje narażone na katastrofy naturalne oraz będące w stanie konfliktu lub wychodzące z konfliktu.

Według raportu, niedostateczny postęp w osiąganiu Milenijnych Celów Rozwoju nie wynika z ich nieosiągalności lub zbyt krótkiego okresu czasu na ich realizację, lecz raczej z niedotrzymania zobowiązań i niewystarczających środków. Zabrakło również koncentracji wysiłków, pomocy, doradztwa technicznego i odpowiedzialności, co wynika z niedostatecznego finansowania. Poprawa warunków życia biednych ludzi następuje zbyt wolno, a niektóre z ciężko zdobytych osiągnięć są osłabiane przez kryzys żywnościowy i ekonomiczny.

Dotychczasowe wnioski

Raport przedstawia wnioski wynikające z dziesięcioletnich wspólnych wysiłków zmierzających do osiągnięcia Milenijnych Celów Rozwoju. Wskazuje na znaczenie strategii rozwoju opracowanych przez poszczególne kraje. Te, które odniosły sukces, zastosowały różnorodne pragmatyczne strategie równocześnie wykorzystując miejscowe możliwości. Pomoc międzynarodowa powinna mocno wspierać tego rodzaju krajowe strategie rozwoju oraz wysiłki państw dążących do wykorzystania własnych możliwości.

Wzrost gospodarczy jest niezbędny, nie jest on jednak jedynym warunkiem osiągnięcia postępu. Proces rozwoju gospodarczego musi sprawiedliwie obejmować całe społeczeństwo, co pozwoli na redukcję ubóstwa i realizację pozostałych Milenijnych Celów Rozwoju.

Często zdobyte osiągnięcia mogą zostać zaprzepaszczone z powodu nieprzewidzianych kryzysów ekonomicznych czy katastrof. Kraje powinny opracować wieloletnie strategie makroekonomiczne wspierające szeroko zakrojony i stabilny wzrost, np. poprzez wdrażanie strategii inwestycji publicznych i powszechnej ochrony socjalnej.

W osiągnięciu Milenijnych Celów Rozwoju decydujące znaczenie ma odpowiednia, nieprzerwana i przewidywalna pomoc finansowa. Długotrwały proces rozwoju ludzkości, wymaga poszerzenia i umocnienia współpracy partnerskiej i międzynarodowej pomocy w zakresie m.in.: redukcji zadłużenia, wymiany handlowej, opodatkowania, technologii oraz łagodzenia skutków zmian klimatycznych.

Należy dotrzymywać zobowiązań

Poszczególne kraje rozwijające się muszą przeznaczyć własne środki finansowe, by osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju, natomiast donorzy muszą dotrzymywać swoich zobowiązań dotyczących udzielania długofalowej oficjalnej pomocy rozwojowej (Official Development Aid). ODA osiągnęła najwyższy dotychczasowy poziom w 2008 r., jednakże wiele zobowiązań nie zostało dotrzymanych.

Podczas Szczytu G8 w Gleneagles w 2005 r. donorzy zobowiązali się do przekazania $154 miliardów w ramach ODA. By osiągnąć ten cel należy do 2010 r. przekazać więcej o $35 miliardów rocznie niż dotychczas, z czego 20 miliardów powinna otrzymać Afryka. Umożliwi to przekazanie Afryce 63 miliardów do 2010 r. "Jeżeli nie spełnimy tych obietnic, biedni będą cierpieć i zapewne wielu z nich umrze" stwierdza raport.

Raport odnotowuje kilka obiecujących rządowych propozycji, które zapewniają wystarczające finansowanie dla Milenijnych Celów Rozwoju, na przykład: przeznaczenie nowych środków na stworzenie lepszego systemu opieki zdrowotnej oraz przyjęcie inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego podczas szczytu G8 w 2009 r. (L'Aquila Food Security Initiative). Te szanse trzeba wykorzystać w jak najszybszym okresie, by mieć pewność, że długofalowe zobowiązania zostaną wypełnione przed Szczytami G8 i G20, które odbędą się w czerwcu 2010 r. w Kanadzie.

Według raportu Sekretarza Generalnego ONZ należy równocześnie opracować nowe innowacyjne metody finansowania. Podczas wrześniowego Szczytu dotyczącego Milenijnych Celów Rozwoju państwa członkowskie powinny wdrożyć przejrzysty system udzielania światowej pomocy, obejmujący harmonogram i mechanizmy kontroli.

Wzywając do zawarcia nowego "układu" nie tylko pomiędzy rządami państw, ale również między wszystkimi zainteresowanymi stronami, Ban Ki-moon wzywa kraje rozwinięte i rozwijające się, liderów społeczeństwa obywatelskiego, biznes, filantropów oraz organizacje międzynarodowe do jak najlepszego wykorzystania swoich zasobów, by działać "sprawnie, skutecznie i kolektywnie". Wrześniowy Szczyt, który oficjalnie jest "spotkaniem plenarnym na wysokim szczeblu" Zgromadzenia Ogólnego NZ, stanowi unikalną okazję do wzmocnienia wspólnych wysiłków i partnerstwa, by do 2015 r. osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju.

"Spotykając się we wrześniu ze wznowionym zaangażowaniem, by czerpać z naszych dotychczasowych osiągnięć i usunąć niedociągnięcia, w poczuciu wspólnej odpowiedzialności możemy zbudować lepszy świat dla przyszłych pokoleń" stwierdza Sekretarz Generalny ONZ. "Osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju jest możliwe przy dostatecznym zaangażowaniu, odpowiednich strategiach, środkach i wysiłkach".

-----------------------------------------------------------------------------------

Raport Sekretarza Generalnego ONZ: Keeping the promise: a forward-looking review to promote an agreed action agenda to achieve the Millennium Development Goals by 2015 jest dostępny na stronie http://www.un.org/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/64/665.

powrót