Jak narodziła się idea powołania Międzynarodowego Trybunału Karnego?
"Przez prawie pół wieku - niemal tak długo, jak istnieją Narody Zjednoczone - Zgromadzenie Ogólne dostrzegało potrzebę utworzenia trybunału w celu ścigania i karania osób winnych takich zbrodni jak ludobójstwo. Wiele osób sądziło, że przerażające praktyki stosowane w II Wojnie Światowej - obozy, akty okrucieństwa, eksterminacje, Holokaust - nie mogą się powtórzyć. A jednak stało się inaczej - w Kambodży, w Bośni i Hercegowinie i w Rwandzie. Nasze czasy - choćby ostatnia dekada - pokazały, że zdolność człowieka do czynienia zła nie ma granic. Ludobójstwo jest słowem aktualnym także w dzisiejszej dobie, w bieżącej, odrażającej rzeczywistości, która wymaga od nas bezprecedensowych działań."
Kofi Annan, były Sekretarz Generalny ONZ
Fragment przemówienia z okazji 50. rocznicy powstania Międzynarodowej Rady Adwokackiej
11 czerwca 1997 r., Nowy Jork
XX wiek był najbardziej okrutnym okresem w historii ludzkości. W jego drugiej połowie wybuchło na świecie ponad 250 konfliktów, które spowodowały śmierć ponad 86 milionów osób cywilnych, głównie kobiet i dzieci. 170 milionów ludzi pozbawiono praw, majątku i godności. O większości tych ofiar po prostu zapomniano, a ich prześladowcom najczęściej udało się uniknąć sądu.
Istnieją przepisy prawa, które definiują zbrodnię ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz zbrodnię agresji oraz zakazują ich dokonywania. Istnieją także liczne traktaty, konwencje, protokoły i kodyfikacje zabraniające użycia takich rodzajów broni, jak gazy trujące i broń chemiczna. Mimo to, brakowało dotychczas systemu egzekwowania tych norm i indywidualnej odpowiedzialności karnej osób winnych łamania prawa.
Po raz pierwszy idea utworzenia stałego mechanizmu ścigania zbrodniarzy wojennych i osób odpowiedzialnych za masowe mordy pojawiła się na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 1948 roku po procesach w Norymberdze i Tokio. Od tego czasu Narody Zjednoczone nieprzerwanie poświęcały tej idei wiele uwagi. Jednak mimo potrzeby ustanowienia międzynarodowego trybunału karnego, który zajmowałby się ściganiem i karaniem osób winnych najcięższych zbrodni, dotychczasowe próby stworzenia takiego organu kończyły się niepowodzeniem.