Kobiety a HIV/AIDS
"Potrzebujemy pozytywnej, konkretnej zmiany, która da więcej siły i pewności siebie kobietom i dziewczętom oraz przekształci stosunki między mężczyznami a kobietami na wszystkich poziomach społecznych. (...) Zmiany, która wzmocni ochronę prawną własności prywatnej kobiet i ich praw do dziedziczenia, oraz zapewni im pełen dostęp do środków prewencji takich jak środki bakteriobójcze i prezerwatywy dla kobiet. Zmiany, która zmusi mężczyzn do przyjęcia odpowiedzialności, zarówno w zakresie zapewnienia wykształcenia córkom, jak i powstrzymywania się od praktyk seksualnych, które zagrażają zdrowiu innych. Społeczeństwo powinno zrozumieć, że nie ma żadnego wytłumaczenia ani podstaw do tolerowania przemocy wobec kobiet."
Sekretarz Generalny ONZ
(przemówienie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, 8 marca 2004 r.)
Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca)
W 2003 roku epidemia AIDS przekroczyła kolejną niepokojącą barierę. Zgodnie z najnowszymi danymi statystycznymi połowa osób zakażonych w 2003 roku to kobiety. Ze względu na szczególne konsekwencje, jakie epidemia AIDS wywiera na kobiety, tegoroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet (8 marca) obchodzony jest pod hasłem "Kobiety a HIV/AIDS".
Kobiety są szczególnie narażone na zakażenie HIV ze względu na:
- Biologiczną podatność kobiet na zakażenie wirusem HIV
- Przemoc wobec kobiet (doświadczaną w domu oraz podczas konfliktów wojennych)
- Uległość kobiet w stosunku do mężczyzn, wymuszających kontakt seksualny
- Bariery ekonomiczne i prawne oraz zależność od mężczyzn
- Niski poziom edukacji dziewcząt
- Społeczną rolę kobiet (opieka nad chorymi członkami rodziny)
Przemówienie Sekretarza Generalnego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, 8 marca 2004 r.
Światowa Koalicja
|
Światowa Koalicja ds. Kobiet i AIDS (The Global Coalition on Women and AIDS) została ogłoszona w lutym 2004 roku przez UNAIDS. The Joint United Nations Programme on HIV/AIDS - UNAIDS jest wspólną inicjatywą NZ, w skład której wchodzą przedstawiciele 9 agend ONZ: Banku Światowego, UNDP, UNESCO, UNFPA, UNICEF, UNODC, ILO, WFP oraz WHO. Celem inicjatywy jest globalna walka z epidemią AIDS. UNAIDS przewodzi, wspiera i promuje działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS, a także zapewnia opiekę oraz wsparcie jednostkom i społecznościom zagrożonym epidemią.
Światowa Koalicja jest nieformalnym ruchem osób i organizacji, stawiającym sobie za cel ograniczenie wpływu epidemii HIV/AIDS na kobiety i dziewczynki. Koalicja powstała aby, poprzez wspieranie, promowanie oraz przyspieszenie wdrażania programów i projektów dotyczących walki z AIDS, polepszyć codzienne życie kobiet i dziewcząt na całym świecie. Celem Koalicji jest utworzenie międzynarodowego oraz krajowego rzecznictwa zajmującego się wpływem epidemii HIV/AIDS na kobiety i dziewczęta oraz stymulującego inicjatywy i efektywne działania.
Więcej informacji na temat:
Struktury Światowej Koalicji ds. Kobiet i AIDS
Kluczowych zadań Światowej Koalicji ds. Kobiet i AIDS
Światowa Kampania przeciw HIV/AIDS "Kobiety i dziewczęta a HIV/AIDS"
Zarówno Światowa Koalicja ds. Kobiet i AIDS, jak i Światowa Kampania przeciw HIV/AIDS powstały jako oddzielne inicjatywy UNAIDS. Obie inicjatywy łączy w 2004 roku temat przewodni "Kobiety i dziewczęta a HIV/AIDS", będą więc wzajemnie wspomagać swoje działania. Koalicja zapewni Kampanii ekspertyzy techniczne oraz specjalistów, Kampania będzie natomiast nagłaśniać działalność Koalicji.