W lipcu opublikowano kolejny Raport o Milenijnych Celach Rozwoju na rok 2014. Jest to coroczna ocena postępu w osiąganiu Milenijnych Celów Rozwoju (Millennium Development Goals – MDG) na poziomie globalnym i regionalnym. Raport jest szczególnie ważny – ostateczny termin realizacji MDG wypada pod koniec 2015 roku. Milenijne Cele Rozwoju posłużą także za fundament ustalanej za niedługo Agendy Rozwoju po Roku 2015.
Raport podkreśla, że życie milionów osób uległo poprawie. Skoncentrowane wysiłki podjęte przez rządy państw, społeczność międzynarodową, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny przynoszą skutki – umożliwiają wyciągnięcie ludzi z ubóstwa i poprawienie ich przyszłości.
"Milenijne Cele Rozwoju były zobowiązaniem do przestrzegania zasad ludzkiej godności, równości i sprawiedliwości, a także uwolnienia świata od skrajnego ubóstwa”, powiedział Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon. „Osiem celów, z możliwymi do zmierzenia zobowiązaniami wyznaczonymi do realizacji w określonym czasie, stanowiło plan rozwiązania najpilniejszych wyzwań rozwojowych naszych czasów."
Wiele z Milenijnych Celów Rozwoju udało już się spełnić – znacznie ograniczono ubóstwo, zwiększono dostęp do czystej wody, osiągnięto poprawę warunków życia mieszkańców slumsów, a także zmniejszono dyskryminację ze względu na płeć na poziomie szkoły podstawowej.
Raport o Milenijnych Celach Rozwoju na rok 2014 podkreśla, że kolejne cele są możliwe do zrealizowania przed upływem ostatecznego terminu w 2015 roku. Jeśli tendencja się utrzyma, świat dotrzyma celów związanych z ograniczaniem głodu oraz zatrzymaniem rozprzestrzeniania się malarii, gruźlicy i HIV/AIDS. Inne cele, takie jak dostęp do technologii cyfrowych, obniżenie opłat celnych, dalsza redukcja długów oraz zwiększenie uczestnictwa w polityce kobiet są coraz bliższe spełnienia.
Raport o Milenijnych Celach Rozwoju wydaje Departament ONZ ds. Gospodarczych i Społecznych (United Nations Department of Economic and Social Affairs – UNDESA). Dokument odzwierciedla najpełniejsze i najaktualniejsze dane opracowane przez ponad 28 organizacji międzynarodowych i agend systemu NZ. Raport jest dostępny pod adresem internetowym mdgs.un.org.
Ratowanie życia na wiele sposobów
Według raportu, postęp wynikający z realizacji Milenijnych Celów Rozwoju jest bezsprzeczny. W ciągu ostatnich 20 lat o połowę spadło prawdopodobieństwo śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Oznacza to, że każdego dnia ratuje się około 17 tysięcy dzieci. Światowy wskaźnik śmiertelności matek spadł o 45 procent w latach 1990-2013. Od 1995 roku terapia antyretrowirusowa dla zakażonych HIV ocaliła życie 6,6 mln ludzi. Szacuje się, że dzięki intensyfikacji kampanii przeciw malarii udało się uniknąć 3,3 mln zgonów między 2000 a 2012 rokiem. Ponadto, od 1995 roku walka z gruźlicą uratowała 22 mln osób.
MDG jako fundament kolejnej Agendy Rozwoju
Ostateczny termin realizacji Milenijnych Celów Rozwoju wypada pod koniec 2015 roku. Obecnie państwa członkowskie ONZ pracują nad nową Agendą Rozwoju, która powinna zostać uzgodniona we wrześniu 2015 roku. Według raportu dalszy postęp w osiąganiu MDG będzie miał wpływ na wyznaczanie nowych celów i zadań.
"Państwa członkowskie są w pełni zaangażowane w dyskusje nad określeniem Celów Zrównoważonego Rozwoju, które posłużą za fundament Agendy Rozwoju po Roku 2015”, powiedział Sekretarz Generalny ONZ. "Nasze wysiłki zmierzające do osiągnięcia obecnych Milenijnych Celów Rozwoju są decydujące dla stworzenia stabilnej podstawy dla działań na rzecz rozwoju po roku 2015."
Jednakże, pomimo znacznego postępu i dostępnych rozwiązań, niektóre z Celów, np. zmniejszenie śmiertelności matek i dzieci czy zwiększenie dostępu do urządzeń sanitarnych, nie zostały jeszcze zrealizowane. Raport wzywa wszystkie zainteresowane strony do skoncentrowania i zintensyfikowania wysiłków w obszarach, w których rozwój następuje zbyt wolno i w których nie udało się jeszcze osiągnąć wszystkich zobowiązań.
Lepsze warunki sanitarne kluczem do sukcesu Milenijnych Celów Rozwoju
Od 1990 roku 2,3 mld ludzi uzyskało dostęp do czystej wody pitnej. Od 1990 r. ponad jedna czwarta światowej ludności ma zapewniony dostęp do urządzeń sanitarnych. Mimo tego, jeszcze miliard ludzi jest zmuszonych do defekacji na świeżym powietrzu. Zdecydowana większość z nich (82%) żyje w najbardziej zaludnionych regionach państw o średnim dochodzie. Potrzeba znacznie większych wysiłków i inwestycji, by poprawić ich warunki sanitarne.
Pomoc dla kobiet i dzieci
W 2013 r. na całym świecie prawie 300 tysięcy kobiet umarło z przyczyn związanych z ciążą i porodem. Śmiertelności okołoporodowej można jednak uniknąć. W krajach rozwijających się większość kobiet w ciąży udaję się do lekarza co najmniej raz, ale tylko połowa wykonuje cztery zalecane przedporodowe badania kontrolne.
Choroby, którym można zapobiegać, takie jak biegunka i zapalenie płuc są głównymi przyczynami zgonów dzieci poniżej piątego roku życia. Szacuje się, że w 2012 r. co czwarte dziecko poniżej piątego roku życia nie rozwijało się poprawnie: było za niskie na swój wiek. Chociaż jest to znaczący spadek z 40% w 1990 r., 162 mln małych dzieci nadal cierpi z powodu chronicznego niedożywienia.
90% dzieci w rozwijających się regionach uczęszcza do szkoły podstawowej. Połowa z 58 milionów nie zapisanych do szkoły żyje w obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. To właśnie dzieci z obszarów objętych konfliktami, a także dziewczęta z ubogich, wiejskich rodzin i dzieci niepełnosprawne najczęściej nie chodzą do szkoły. Wysoki wskaźnik porzucających naukę pozostaje przeszkodą dla osiągnięcia powszechnej edukacji podstawowej.
Rekordowa pomoc finansowa, ale nie dla najbiedniejszych krajów
W 2013 r. , po dwóch latach spadku wysokości oficjalnej pomocy rozwojowej, osiągnęła ona rekordowy poziom 134,8 mld dolarów. Jednak większość tej pomocy nie była skierowana do krajów najbiedniejszych, gdzie osiągnięcie Milenijnych Celów Rozwoju opóźnia się. 80% produktów z krajów rozwijających się importowano do krajów rozwiniętych bez cła. Zadłużenie krajów rozwijających się pozostało stabilne na poziomie około 3% przychodów z eksportu. Jest to prawie 75-procentowy spadek od 2000 roku.
Lepsze statystyki pomogłyby osiągnąć lepsze wyniki
Raport podkreśla, że w wielu krajach monitorowanie rozwoju nadal wymaga poprawy, a dostępne statystyki są niepełne. Jednak z drugiej strony, nastąpiło polepszenie w dostarczaniu danych przez poszczególne państwa, co umożliwia przedstawienie rzeczywistej sytuacji. Na przykład liczba państw członkowskich składających sprawozdania z postępów w zakresie HIV/AIDS wzrosła z 102 w 2004 r. do 186 w 2012 roku. To pomogło pobudzić działania na rzecz walki z epidemią. W stosunku do 2004 r., finansowanie programów z zakresu HIV/AIDS wzrosło trzykrotnie. W 2012 r. dostęp do terapii antyretrowirusowej miało 9,5 mln osób żyjących z HIV.
Zobacz również:
Millennium Development Goals Report 2014 http://mdgs.un.org
Milenijne Cele Rozwoju http://www.unic.un.org.pl/milenium.php
|
Raport o Milenijnych Celach Rozwoju na rok 2014
2014-07-24